Loading...

Boys Basketball

Boys Basketball2023-11-24T11:09:56-05:00

2023-24 NWCC Boys Basketball Standings

TeamNWCC RecordOverall Record
1.  Upper Scioto Valley9-015-8
2. Cory-Rawson6-310-13
2.  Ridgemont6-315-8
2.  Waynesfield-Goshen6-310-13
5.  Perry5-48-15
6. Hardin Northern4-56-17
6.  Ridgedale4-513-9
8. North Baltimore3-69-14
9.  Temple Christian1-88-15
9. Elgin1-84-19

NWCC Historical Standings

NWCC All-Conference Teams: 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009

Max Preps NWCC Stats & Leaders

All-Ohio Honorees: 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014

AP State Poll: 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018

OHSAA Tournament Brackets: 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014

NWCC Boys Basketball News & Scores

2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal
Lincolnview 46 Cory-Rawson 35

Division IV Sectional Semifinal
New Bremen 67 Ridgemont 50

Division IV Sectional Semifinal
Upper Scioto Valley 58 Fort Recovery 45

Division IV Sectional Semifinal
Perry 38 Temple Christian 27

Division IV Sectional Semifinal
Marion Local 60 Waynesfield-Goshen 23

Division IV Sectional Semifinal
Gibsonburg 69 North Baltimore 34

Division IV Sectional Semifinal
New Riegel 79 Hardin Northern 58

Division IV Sectional Semifinal
Elgin 44 Berne Union 28

2023-24 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams

NWCC Player of the Year: Alex Sanders, Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Dre White, Upper Scioto Valley

1st Team
Wilson Garmatter, Cory-Rawson
Owen Clark, North Baltimore
Xavier Stuck, Ridgemont
Alex Sanders, Upper Scioto Valley
Maddox Underwood, Upper Scioto Valley
Levi Glick, Waynesfield-Goshen

2nd Team
Stephen Castillo, Elgin
Xander Wilson, Hardin Northern
Cooper Thomas, Hardin Northern
Zamere Daniel, Perry
Colton Bailey, Ridgemont
Dawson Clay, Temple Christian

Honorable Mention
Preston Stumpp, Cory-Rawson
Blake Boehm, Cory-Rawson
Nate Freshour, Elgin
Donaven Stith, Elgin
Nolan Hopson, Hardin Northern
Landon Wetherill, Hardin Northern
Wyatt Baltz, North Baltimore
Rowan Tackett, North Baltimore
Marcus Hill, Perry
Brady Shively, Perry
Eric Gottfried, Ridgedale
Evan Ricketts, Ridgedale
Kolton Manns, Ridgemont
Harrison Reppart, Ridgemont
Isaiah Kiser, Temple Christian
Jabaz DuPree, Temple Christian
Mason Thompson, Upper Scioto Valley
Beau Sanders, Upper Scioto Valley
Dalton Jordan, Waynesfield-Goshen
Landin Dewitt, Waynesfield-Goshen

2024 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division IV
Central 2 – Sectional/District
9. Ridgedale, 14. Elgin

Northwest 2 – Sectional/District
11. Cory-Rawson

Northwest 3 – Sectional/District
11. North Baltimore, 12. Hardin Northern

Northwest 4 – Sectional/District
4. Ridgemont, 5. Upper Scioto Valley, 8. Perry, 10. Temple Christian, 12. Waynesfield-Goshen

Go to Top