2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal
Lincolnview 46 Cory-Rawson 35

Division IV Sectional Semifinal
New Bremen 67 Ridgemont 50

Division IV Sectional Semifinal
Upper Scioto Valley 58 Fort Recovery 45

Division IV Sectional Semifinal
Perry 38 Temple Christian 27

Division IV Sectional Semifinal
Marion Local 60 Waynesfield-Goshen 23

Division IV Sectional Semifinal
Gibsonburg 69 North Baltimore 34

Division IV Sectional Semifinal
New Riegel 79 Hardin Northern 58

Division IV Sectional Semifinal
Elgin 44 Berne Union 28

By |2024-02-28T22:26:45-05:00February 28th, 2024|Basketball Boys, Cory-Rawson, Elgin, Hardin Northern, North Baltimore, Perry, Ridgemont, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals

2023-24 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams

NWCC Player of the Year: Alex Sanders, Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Dre White, Upper Scioto Valley

1st Team
Wilson Garmatter, Cory-Rawson
Owen Clark, North Baltimore
Xavier Stuck, Ridgemont
Alex Sanders, Upper Scioto Valley
Maddox Underwood, Upper Scioto Valley
Levi Glick, Waynesfield-Goshen

2nd Team
Stephen Castillo, Elgin
Xander Wilson, Hardin Northern
Cooper Thomas, Hardin Northern
Zamere Daniel, Perry
Colton Bailey, Ridgemont
Dawson Clay, Temple Christian

Honorable Mention
Preston Stumpp, Cory-Rawson
Blake Boehm, Cory-Rawson
Nate Freshour, Elgin
Donaven Stith, Elgin
Nolan Hopson, Hardin Northern
Landon Wetherill, Hardin Northern
Wyatt Baltz, North Baltimore
Rowan Tackett, North Baltimore
Marcus Hill, Perry
Brady Shively, Perry
Eric Gottfried, Ridgedale
Evan Ricketts, Ridgedale
Kolton Manns, Ridgemont
Harrison Reppart, Ridgemont
Isaiah Kiser, Temple Christian
Jabaz DuPree, Temple Christian
Mason Thompson, Upper Scioto Valley
Beau Sanders, Upper Scioto Valley
Dalton Jordan, Waynesfield-Goshen
Landin Dewitt, Waynesfield-Goshen

By |2024-02-27T13:10:42-05:00February 27th, 2024|Basketball Boys, Cory-Rawson, Elgin, Hardin Northern, North Baltimore, NWCC, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2023-24 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams

2023-24 NWCC Girls Basketball All-Conference Teams

NWCC Player of the Year: Tatelyn Faraglia, Waynesfield-Goshen
NWCC Coach of the Year: Ted Patton, Perry

1st Team
Chelcie McVetta, Cory-Rawson
Maycee Muselin, Elgin
Sam Girton, Elgin
Khaliah Luster, Perry
Raegan Hutchison, Waynesfield-Goshen
Tatelyn Faraglia, Waynesfield-Goshen

2nd Team
Morgan McVetta, Cory-Rawson
Zyasija Scott, Perry
Mary Hoersten, Perry
Lexenna Lee, Perry
Lauren Leslie, Ridgedale
Anna Ramsey, Ridgemont
Tarynn Vorhes, Waynesfield-Goshen

Honorable Mention
Lanie Kempf, Cory-Rawson
Allison Stuckey, Cory-Rawson
Jordan Wall, Elgin
Madison Hill, Elgin
Alaina Thomas, Hardin Northern
Heidi Trachsel, Hardin Northern
Kaylee Allison, North Baltimore
Mackenna Ducat, North Baltimore
Miauni Hall, Perry
Tyanah Gordon, Perry
Camryn Thiel, Ridgedale
Brenda Scott, Ridgedale
Jayda Dondrea, Ridgemont
Ruth Eckstein, Ridgemont
Nevaeh Lowery, Upper Scioto Valley
Layla Hunsicker, Upper Scioto Valley
Cambrey Miller, Waynesfield-Goshen
Makenna Shaw, Waynesfield-Goshen

By |2024-02-27T13:05:11-05:00February 27th, 2024|Basketball Girls, Cory-Rawson, Elgin, Hardin Northern, North Baltimore, NWCC, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2023-24 NWCC Girls Basketball All-Conference Teams

2/21 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal
Minster 74 Ridgemont 17

Division IV Sectional Semifinal
Marion Local 58 Hardin Northern 20

Division IV Sectional Semifinal
Waynesfield-Goshen 53 Ada 50

Division IV Sectional Semifinal
Cory-Rawson 69 Lima Central Catholic 36

Division IV Sectional Semifinal
Holgate 53 North Baltimore 47

By |2024-02-21T22:13:51-05:00February 21st, 2024|Basketball Girls, Cory-Rawson, Hardin Northern, North Baltimore, Ridgemont, Scores, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2/21 OHSAA Girls Basketball Sectionals

2/16 OHSAA Bowling Sectionals

Girls
Division II Sectional at Community Lanes
Four (4) teams and Four (4) individuals advance to Districts
8. Temple Christian 2434, 11. Waynesfield-Goshen 2059
Individual District Qualifiers: 15. Emma Engle, Temple Christian 479

Team Results | Individual Results

Division II Sectional at River City Bowl-A-Way
Four (4) teams and Four (4) individuals advance to Districts
6. North Baltimore 2703
Individual District Qualifiers: 9. Kenadi Lennard, North Baltimore 522

Team Results | Individual Results

By |2024-02-18T12:22:07-05:00February 16th, 2024|Bowling, North Baltimore, Perry, Scores, Temple Christian, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2/16 OHSAA Bowling Sectionals

2/15 OHSAA Bowling Sectionals

Boys
Division II Sectional at Community Lanes
Four (4) teams and Four (4) individuals advance to Districts
10. Perry 2707, 11. Temple Christian 2642, 12. Waynesfield-Goshen 2349
Individual District Qualifiers: none

Team Results | Individual Results

Division II Sectional at Bowlero Lanes
Four (4) teams and Four (4) individuals advance to Districts
6. North Baltimore 3278
Individual District Qualifiers: 7. Braiden Solly, North Baltimore 562

Team Results | Individual Results

By |2024-02-18T11:59:29-05:00February 15th, 2024|Bowling, North Baltimore, Perry, Scores, Temple Christian, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2/15 OHSAA Bowling Sectionals

2024 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division IV
Central 2 – Sectional/District
9. Ridgedale, 14. Elgin

Northwest 2 – Sectional/District
11. Cory-Rawson

Northwest 3 – Sectional/District
11. North Baltimore, 12. Hardin Northern

Northwest 4 – Sectional/District
4. Ridgemont, 5. Upper Scioto Valley, 8. Perry, 10. Temple Christian, 12. Waynesfield-Goshen

By |2024-02-12T09:36:03-05:00February 11th, 2024|Basketball Boys, Cory-Rawson, Elgin, Hardin Northern, North Baltimore, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2024 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

2024 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division III
Central 1 – Sectional/District
15. Elgin

Division IV
Northwest 3 – Sectional/District
8. North Baltimore

Northwest 5 – Sectional/District
9. Cory-Rawson

Northwest 6 – Sectional/District
4. Perry, 8. Waynesfield-Goshen, 9. Upper Scioto Valley, 11. Hardin Northern, 12. Ridgemont

Central 1 – Sectional/District
8. Ridgedale

By |2024-02-05T14:30:07-05:00February 4th, 2024|Basketball Girls, Cory-Rawson, Elgin, Hardin Northern, North Baltimore, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2024 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

2/3 Boys Basketball Scores

Cory-Rawson 39 McComb 32
Arlington 81 Hardin Northern 29
North Baltimore 57 Ada 50
Ridgemont 72 Vanlue 29
Genoa Christian Academy 44 Temple Christian 43
Coldwater 63 Upper Scioto Valley 40
Delphos Jefferson 53 Waynesfield-Goshen 45

By |2024-02-03T21:23:11-05:00February 3rd, 2024|Basketball Boys, Cory-Rawson, Hardin Northern, North Baltimore, Ridgemont, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2/3 Boys Basketball Scores
Go to Top