2023 NWCC Boys Cross Country Standings
Teams | NWCC Track Meet |
---|---|
1. Cory-Rawson | 54 |
2. Hardin Northern | 66 |
3. Waynesfield-Goshen | 89 |
4. Perry | 98 |
5. Elgin | 102 |
6. Upper Scioto Valley | 109 |
7. North Baltimore | 137 |
8. Ridgedale | NTS |
Ridgemont | - |
Temple Christian | - |
2023 NWCC Girls Cross Country Standings
Teams | NWCC Track Meet |
---|---|
1. Waynesfield-Goshen | 15* |
2. Hardin Northern | 50 |
3. North Baltimore | NTS |
3. Ridgedale | NTS |
3. Upper Scioto Valley | NTS |
Elgin | - |
Perry | - |
Ridgemont | - |
Temple Christian | - |
NWCC Cross Country Championships: 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019
NWCC Cross Country All-Conference Teams: 2023
NWCC Cross Country News
11/4 OHSAA Cross Country State Tournament
Division III State Tournament at Fortress Obetz
Boys
Ridgedale NTS
Individual Results: 46. Brogan Weston, Ridgedale
2023 NWCC Cross Country All-Conference Teams
Boys
2023 Boys Cross Country Champions: Cory-Rawson
Boys Cross Country Coach of the Year: Gary Holland (Cory-Rawson)
Boys Cross Country Individual Champion: Brogan Weston (Ridgedale)
Boys 1st Team
Brogan Weston (Ridgedale)
Andrew Sutton (Hardin Northern)
Isaac Lust (Ridgedale)
Grant Welte (Cory-Rawson)
Damian Canter (Waynesfield-Goshen)
Noah Dotson (Waynesfield-Goshen)
Riley Newton (Hardin Northern)
Boys 2nd Team
Noah McCoy (Upper Scioto Valley)
Hunter Foust (Cory-Rawson)
Cainen Melching (Perry)
Michael Richmond (Ridgedale)
Jayden Duvernay (Waynesfield-Goshen)
Michael Bowersock (Perry)
Keegan Sammet (Cory-Rawson)
Girls
2023 Girls Cross Country Champions: No Team Awarded
2023 Girls Cross Country Individual Champion: Abigail Dulebohn (Waynesfield-Goshen)
Girls 1st Team
Abigail Dulebohn (Waynesfield-Goshen)
Anna Brodman (Waynesfield-Goshen)
Cassidy Bigelow (Waynesfield-Goshen)
Avery Kessen (Waynesfield-Goshen)
Chloe Frye (Waynesfield-Goshen)
Attlee Rowlinson (North Baltimore)
Gracy Zechman (Waynesfield-Goshen)
Girls 2nd Team
Amelia Ball (Waynesfield-Goshen)
Hannah Staton (Ridgedale)
Lilly McCoy (Upper Scioto Valley)
Abby Diller (Hardin Northern)
Lindsay Crouse (North Baltimore)
Emma Pence (Waynesfield-Goshen)
Paeghton Cook (Hardin Northern)
10/28 OHSAA Cross Country Regionals
Division III Regional at Tiffin
Top 7 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 28 positions will advance to State.
Boys
Hardin Northern NTS
State Individual Qualifiers: none
Complete Results
10/21 OHSAA Cross Country Districts
Division III District at Findlay Owens
Boys (18 teams)
5 boys’ teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 20 positions will advance to the Tiffin Regional
Hardin Northern, North Baltimore
Girls (19 teams)
5 girls’ teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 20 positions will advance to the Tiffin Regional
Hardin Northern, North Baltimore
Division III District at Columbus Grove
Boys 1 (11 teams)
Two boys’ races will be held at this site. Race 1 will have 3 qualifiers and Race 2 will have 3 qualifiers to the Tiffin Regional
8. Cory-Rawson 217
Individual Regional Qualifiers: none
Boys 2 (10 teams)
8. Upper Scioto Valley 227, 9. Perry 238, 10. Waynesfield-Goshen 243
Individual Regional Qualifiers: none
Girls 1 (10 teams)
Two girls’ races will be held at this site. Race 1 will have 4 qualifiers and Race 2 will have 3 qualifiers to the Tiffin Regional
Cory-Rawson NTS, Perry NTS, Upper Scioto Valley NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Girls 2 (9 teams)
6. Waynesfield-Goshen 165
Individual Regional Qualifiers: none
2023 NWCC Cross Country Championships
NWCC Cross Country Championships at North Baltimore
Boys
1. Cory-Rawson 54, 2. Hardin Northern 66, 3. Waynesfield-Goshen 89, 4. Perry 98, 5. Elgin 102, 6. Upper Scioto Valley 109, 7. North Baltimore 137, 8. Ridgedale NTS
Girls
1. Waynesfield-Goshen 15, 2. Hardin Northern 50, 3. North Baltimore NTS, 3. Ridgedale NTS, 3. Upper Scioto Valley NTS
10/7 Cross Country Results
Fostoria Invite
Boys (5 teams): 4. North Baltimore
9/23 Cross Country Results
Van Wert Health Invitational
Boys (17 teams): 14. Waynesfield-Goshen 418, 15. Perry 429
Girls (14 teams): 10. Waynesfield-Goshen 238
Van Buren Invite
Boys (15 teams): 8. Cory-Rawson, 13. Hardin Northern, 15. North Baltimore
9/16 Cross Country Results
Myron Lakota Invite
Boys (18 teams)
13. North Baltimore
9/9 Cross Country Results
Bearcat Invitational
Red Division
Boys (12 teams): 10. Waynesfield-Goshen 215
Girls (4 teams): 4. Waynesfield-Goshen 109
McComb Panther Invitational
Boys (3 teams): 2. North Baltimore 40
8/26 Cross Country Results
Delphos Invite
Boys (12 teams): 9. Perry 263, 10. Waynesfield-Goshen 289
Girls (10 teams): 5. Waynesfield-Goshen 138