Upper Scioto Valley Rams2021-11-16T15:36:02-05:00

Official Athletic Website

Address: 510 S. Courtright St McGuffey, OH 45859

Principal: Lindsey Thompson | Office Phone: 419-757-3231

Athletic Director: Chad Howard | Email  Logan Rolston | Email
Office Phone: 419-757-3231 ext 1207

Map to Upper Scioto Valley Schools

Team Schedules

Upper Scioto Valley NWCC Championships

Football (1): 16
Boys Golf (3): 18, 13, 12
Volleyball (0): none
Boys Basketball (2): 18, 14
Girls Basketball (6): 17, 16, 15, 14, 09, 08
Baseball (0): none
Softball (0): none
Boys Track (0): none
Girls Track (0): none

Upper Scioto Valley State Appearances

State Championships
1994 Boys Basketball State Championship
1994 Girls Basketball State Championship
1993 Girls Basketball State Championship

State Runner-Up
none

State Semifinalists
none

Football State Playoff Appearances (1): 16

News & Scores

2021 OHSAA Football Playoff Brackets

Division VII, Region 26
Regional Quarterfinal
8) Waynesfield-Goshen (9-2) at 1) Bascom Hopewell-Loudon (10-1)
6) McGuffey Upper Scioto Valley (10-1) at 3) Lima Central Catholic (9-2)

First Round
1) Bascom Hopewell-Loudon 49 16) Dola Hardin Northern 13
6) McGuffey Upper Scioto Valley 26 11) Lima Perry 0
8) Waynesfield-Goshen 14 9) Sycamore Mohawk 13

OHSAA Releases Football First-Round Playoff Pairings

November 4th, 2021|Categories: Football, Hardin Northern, Perry, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Tags: |

10/30 OHSAA Cross Country Regionals

Boys
Division III Regional at Tiffin

Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
Hardin Northern NTS, Perry NTS, Upper Scioto Valley NTS
Individual State Qualifiers: 1. Braden Yingst, Perry; 24. Joe Parker, Upper Scioto Valley
Complete Results

Girls
Division III Regional at Tiffin
Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
Waynesfield-Goshen NTS
Individual State Qualifiers: 15. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

2021 NWCC Football All-Conference Teams

NWCC Offensive Player of the Year – Ryan Yingst – QB – Perry
NWCC Defensive Player of the Year – Connor Sanders – DL – Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year – Dustin Price- Upper Scioto Valley

First Team – Offense
QB – Ryan Yingst – Perry
RB – Jackson Rohrs – Upper Scioto Valley
RB – Kevin Kline – Elgin
RB – Connor Sanders – Upper Scioto Valley
End – Terry Riley – Perry
End – Colby Curtis – Hardin Northern
TE – Tristan Fisher – Upper Scioto Valley
C – Chase Dunson – Waynesfield-Goshen
G – Demarion Gibson – Perry
G– Gavin Berridge – Elgin
G- Kevin Smith – Upper Scioto Valley
G – Kobee Hooker – Hardin Northern
T – Blaine Castle – Upper Scioto Valley
T– Ryder Siebeneck – Waynesfield-Goshen
K – Ryder Siebeneck – Waynesfield-Goshen

First Team – Defense
DL – Kevin Smith – Upper Scioto Valley
DL – Connor Sanders – Upper Scioto Valley
DL – Blaine Castle – Upper Scioto Valley
DL – Ryder Siebeneck – Waynesfield-Goshen
LB – Blake Barnes – Waynesfield-Goshen
LB – Hunter Craig – Waynesfield-Goshen
LB – Jake Bruce – Crestline
LB – Hunter Klett – Perry
DB – Isaiah Sanders – Perry
DB – Terry Riley – Perry
DB – Nevin Robson – Hardin Northern
DB – Jackson Rohrs – Upper Scioto Valley
P – Connor Sanders – Upper Scioto Valley

Second Team – Offense
QB – Cy Starcher – Elgin
RB – Blake Barnes – Waynesfield-Goshen
RB – Jonah Van Gundy – Elgin
RB – Carter Curtis – Hardin Northern
End – Landon Newland – Ridgemont
End – Joey Hoersten – Perry
TE – Aiden Biederman – Waynesfield-Goshen
C – Elijah Caudill – Perry
T – Braylon Ardner – Perry
T – Alec Gordon – Ridgedale
K – Nevin Robson – Hardin Northern

Second Team – Defense
DL – Elijah Caudill – Perry
DL – Kobee Hooker – Hardin Northern
DL – Kyle Jolliff – Ridgedale
DL – Tristan Fisher – Upper Scioto Valley
LB – Jonah Van Gundy – Elgin
LB – David Hawkins – Elgin
LB – Jevin Henderson – Ridgemont
LB – Alex Sanders – Upper Scioto Valley
DB – Cy Starcher – Elgin
DB – Jayden Elliott – Waynesfield-Goshen
DB – Dalton Jordan –Waynesfield Goshen
DB – Maddox Underwood – Upper Scioto Valley
P – Bransyn Miner – Waynesfield-Goshen

Honorable Mention
Demetrius Johnson – Perry
Jvontae Cousey – Perry
Andre Clavell – Perry
Walker Williams – Elgin
Anthony Rodgers – Elgin
Tommy Keirns – Elgin
Conner Lusk – Crestline
Brandon Hiles – Crestline
Josh Hall – Crestline
Kadyn Hurley – Upper Scioto Valley
Chandler Leonard – Upper Scioto Valley
Jason Helton – Upper Scioto Valley
Mitch Jennings – Ridgemont
Briley McGue – Ridgemont
Carter Ruppright – Ridgemont
Collin Stephens – Ridgedale
Nathan Thiel – Ridgedale
Xander Ruth – Ridgedale
Cooper Roberts – Waynesfield-Goshen
Hayden Fox – Waynesfield-Goshen
Drew Breitigam – Waynesfield-Goshen
Connor Curtis – Hardin Northern
Cooper Thomas – Hardin Northern
Bo Bame – Hardin Northern

October 25th, 2021|Categories: Crestline, Elgin, Football, Hardin Northern, NWCC, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Tags: |

10/23 OHSAA Cross Country Districts

Boys
Division III District 1 at Columbus Grove
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
7. Hardin Northern 169, Upper Scioto Valley NTS
Individual Regional Qualifiers: 6. Joe Parker, Upper Scioto Valley; 12. Aiden Gatchel, Hardin Northern; 14. Zeb Wilson, Hardin Northern
Complete Results

Division III District 2 at Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
9. Waynesfield-Goshen 227, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: 1. Braden Yingst, Perry
Complete Results

Girls
Division III District 2 at Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
5. Waynesfield-Goshen 126, 7. Hardin Northern 189, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: 1. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

Go to Top