10/29 OHSAA Cross Country Regionals

Division III Regional at Tiffin
Boys
Top 7 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 28 positions will advance to State.
Upper Scioto Valley NTS, Hardin Northern NTS,
Individual State Qualifiers: 6. Joe Parker, Upper Scioto Valley
Complete Results

Girls
Top 7 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 28 positions will advance to State.
Waynesfield-Goshen NTS
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

Division III Regional at Pickerington
Boys
Top 5 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 20 positions will advance to State.
Elgin NTS
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

By |2022-10-29T21:55:41-04:00October 29th, 2022|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Hardin Northern, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/29 OHSAA Cross Country Regionals

10/22 OHSAA Cross Country Districts

Division III at Findlay Owens
Boys
5 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 20 positions will advance to the Tiffin Regional
12. Hardin Northern 240
Regional Individual Qualifiers:  10. Zeb Wilson, Hardin Northern
Complete Results

Girls
5 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 20 positions will advance to the Tiffin Regional
Hardin Northern NTS
Regional Individual Qualifiers:  none
Complete Results

Division III at Columbus Grove
Boys 1
3 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 12 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
6. Upper Scioto Valley 139
Regional Individual Qualifiers:  2. Joe Parker, Upper Scioto Valley
Complete Results

Boys 2
3 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 12 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
8. Waynesfield-Goshen 224, Perry NTS
Regional Individual Qualifiers: xxx
Complete Results

Girls 1
4 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 16 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
6. Waynesfield-Goshen 181
Regional Individual Qualifiers:  10. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

Girls 2
3 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 12 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
Perry NTS
Regional Individual Qualifiers:  none
Complete Results

Division III at Hilliard Darby
Boys 1
Ridgedale NTS
Regional Individual Qualifiers:  none
Complete Results

Boys 2
8. Elgin 183
Regional Individual Qualifiers:  8. Ethan Marshall, Elgin
Complete Results

By |2022-10-29T21:55:00-04:00October 22nd, 2022|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Hardin Northern, Perry, Ridgedale, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/22 OHSAA Cross Country Districts

2022 NWCC Cross Country Championships

2022 NWCC Cross Country Championships at Hardin Northern
Boys
1. Elgin 39, 2. Upper Scioto Valley 51, 3. Waynesfield-Goshen 61, 4. Hardin Northern 64, Perry NTS, Ridgedale NTS

Complete Results

Individual Top 10:
1. Joe Parker, Upper Scioto Valley; 2. Ethan Marshall, Elgin; 3. Zeb Wilson, Hardin Northern; 4. Brogan Weston, Ridgedale; 5. Sage Brewer, Elgin; 6. Damian Canter, Waynesfield-Goshen; 7. Kolby Wasserbeck, Elgin; 8. Isaac Lust, Ridgedale; 9. Noah McCoy, Upper Scioto Valley; 10. Brody Barrington, Waynesfield-Goshen

Girls
1. Waynesfield-Goshen 15, Elgin NTS, Hardin Northern NTS, Perry NTS, Ridgedale NTS

Complete Results

Individual Top 10:
1. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen; 2. Chloe Frye, Waynesfield-Goshen; 3. Kyra Sutherland, Waynesfield-Goshen; 4. Kennedy Bigelow, Waynesfield-Goshen; 5. Hannah Staton, Ridgedale; 6. Raegan Hutchison, Waynesfield-Goshen; 7. Cassidy Bigelow, Waynesfield-Goshen; 8. Jenna Legge, Hardin Northern; 9. Emma Marn, Hardin Northern; 10. Anna Brodman, Waynesfield-Goshen

NWCC Junior High Championships
Boys Results | Girls Results

By |2022-10-15T23:34:31-04:00October 15th, 2022|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Hardin Northern, NWCC, Perry, Ridgedale, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2022 NWCC Cross Country Championships

10/30 OHSAA Cross Country Regionals

Boys
Division III Regional at Tiffin

Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
Hardin Northern NTS, Perry NTS, Upper Scioto Valley NTS
Individual State Qualifiers: 1. Braden Yingst, Perry; 24. Joe Parker, Upper Scioto Valley
Complete Results

Girls
Division III Regional at Tiffin
Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
Waynesfield-Goshen NTS
Individual State Qualifiers: 15. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

By |2021-10-31T17:13:35-04:00October 30th, 2021|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Hardin Northern, Perry, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/30 OHSAA Cross Country Regionals

10/23 OHSAA Cross Country Districts

Boys
Division III District 1 at Columbus Grove
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
7. Hardin Northern 169, Upper Scioto Valley NTS
Individual Regional Qualifiers: 6. Joe Parker, Upper Scioto Valley; 12. Aiden Gatchel, Hardin Northern; 14. Zeb Wilson, Hardin Northern
Complete Results

Division III District 2 at Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
9. Waynesfield-Goshen 227, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: 1. Braden Yingst, Perry
Complete Results

Girls
Division III District 2 at Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
5. Waynesfield-Goshen 126, 7. Hardin Northern 189, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: 1. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

By |2021-10-24T17:15:10-04:00October 23rd, 2021|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Hardin Northern, Perry, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/23 OHSAA Cross Country Districts

2021 NWCC Cross Country Championships

2021 NWCC Cross Country Championships at Elgin
Boys
1. Hardin Northern 38, 2. Elgin 41, 3. Waynesfield-Goshen 42, 4. Perry NTS, 4. Upper Scioto Valley NTS

Medalist: 1. Braden Yingst, Perry

Complete Results

Girls
1. Waynesfield-Goshen 15, 2. Elgin NTS, 2. Hardin Northern NTS, 2. Ridgedale NTS, 2. Perry NTS

Medalist: 1. Spencer Taylor, Waynesfield-Goshen

Complete Results

Middle School: Boys | Girls

By |2021-10-21T20:20:26-04:00October 16th, 2021|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Hardin Northern, NWCC, Perry, Ridgedale, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2021 NWCC Cross Country Championships

9/18 Cross Country Scores

Ottawa-Glandorf Blue/Gold Invitational
Blue Division Boys (15 teams)
Perry NTS
Complete Results

Waynesfield-Goshen Night Meet
Boys (5 teams)
3. Elgin 85, 5. Waynesfield-Goshen 106, Ridgedale NTS, Upper Scioto Valley NTS
Complete Results

Girls (3 teams)
3. Waynesfield-Goshen 49, Elgin NTS, Ridgedale NTS
Complete Results

By |2021-09-20T00:09:20-04:00September 18th, 2021|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Perry, Ridgedale, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 9/18 Cross Country Scores

9/11 Cross Country Scores

Seneca East’s Stars, Stripes and Lights
D3 Boys (20 teams)
9. Elgin 265
Complete Results

D3 Girls (16 teams)
Elgin NTS
Complete Results

Spencerville Bearcat Invitational
Boys Red Division (10 teams)
6. Waynesfield-Goshen 179, Perry NTS, Upper Scioto Valley NTS
Complete Results

Girls Red Division (8 teams)
Waynesfield-Goshen NTS
Complete Results

By |2021-09-12T16:13:39-04:00September 11th, 2021|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Perry, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 9/11 Cross Country Scores

9/4 Cross Country Scores

Bucyrus Elks Invitational
Boys (13 teams)
4. Elgin 144, 8. Hardin Northern 187
Complete Results

Girls (8 teams)
Elgin NTS, Hardin Northern NTS
Complete Results

Wapakoneta Night Meet
Boys (13 teams)
13. Waynesfield-Goshen 310, Perry NTS, Upper Scioto Valley NTS
Complete Results

Girls (11 teams)
6. Waynesfield-Goshen 171, Perry NTS
Complete Results

By |2021-09-06T19:31:43-04:00September 4th, 2021|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Hardin Northern, Perry, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 9/4 Cross Country Scores

11/7 OHSAA State Cross Country Championships

Division III State Championships at Fortress Obetz
Boys
Individual Results: 9. Braden Yingst, Perry; 39. Zack Britton, Upper Scioto Valley
Complete Results

Girls
Individual Results: 55. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

By |2020-11-08T22:43:44-05:00November 7th, 2020|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Perry, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 11/7 OHSAA State Cross Country Championships

10/31 OHSAA Cross Country Regionals

Division III Boys Regional at Tiffin
Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
Upper Scioto Valley NTS, Hardin Northern NTS, Perry NTS
Individual State Qualifiers: 1. Braden Yingst, Perry; 20. Zack Britton, Upper Scioto Valley
Complete Results

Division III Girls Regional at Tiffin
Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
Waynesfield-Goshen NTS
Individual State Qualifiers: 14. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

By |2020-11-01T16:49:05-05:00October 31st, 2020|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Hardin Northern, Perry, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/31 OHSAA Cross Country Regionals

10/24 OHSAA Cross Country Districts

Boys Division III – District 1 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
5. Waynesfield-Goshen 146, 7. Upper Scioto Valley 165
Individual Regional Qualifiers: 2. Zack Britton, Upper Scioto Valley; 7. Joe Parker, Upper Scioto Valley
Complete Results

Boys Division III – District 2 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
6. Hardin Northern 168, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: 1. Brayden Yingst, Perry; 8. Aiden Gatchel, Hardin Northern
Complete Results

Girls Division III – District 2 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
4. Waynesfield-Goshen 109, 7. Hardin Northern 186, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: 2. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

By |2020-10-25T22:06:37-04:00October 24th, 2020|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Hardin Northern, Lehman Catholic, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/24 OHSAA Cross Country Districts
Go to Top