10/24 OHSAA Cross Country Districts

Boys Division III – District 1 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
5. Waynesfield-Goshen 146, 7. Upper Scioto Valley 165
Individual Regional Qualifiers: 2. Zack Britton, Upper Scioto Valley; 7. Joe Parker, Upper Scioto Valley
Complete Results

Boys Division III – District 2 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
6. Hardin Northern 168, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: 1. Brayden Yingst, Perry; 8. Aiden Gatchel, Hardin Northern
Complete Results

Girls Division III – District 2 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
4. Waynesfield-Goshen 109, 7. Hardin Northern 186, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: 2. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

By |2020-10-25T22:06:37-04:00October 24th, 2020|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Hardin Northern, Lehman Catholic, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/24 OHSAA Cross Country Districts

2020 NWCC Volleyball All-Conference Teams

NWCC PLAYER OF THE YEAR: LAURYN SANFORD, RIVERSIDE
NWCC COACH OF THE YEAR: KERRI MEADE, RIVERSIDE

1ST TEAM
LAURYN SANFORD‐RIVERSIDE
JENNA WOODS‐RIVERSIDE
SIERRA SNOW‐RIVERSIDE
REESE GEISE‐LEHMAN CATHOLIC
PYPER SHARKINS‐LEHMAN CATHOLIC
CALLIE CROMER‐RIDGEMONT
CECE WORSHAM‐TEMPLE CHRISTIAN
RENEE NEWTON‐HARDIN NORTHERN

2ND TEAM
ALLISON KNIGHT‐RIVERSIDE
CAROLINE WESNER‐LEHMAN CATHOLIC
KAYLEE LINHART‐TEMPLE CHRISTIAN
ERIS McCOY‐HARDIN NORTHERN
MADDIE FLINN‐WAYNESFIELD‐GOSHEN
MARY HOERSTEN‐PERRY
ANNABELL PLAUGHER‐PERRY
ALLISON MOORE‐USV

HONORABLE MENTION
ELGIN: KAMRYN MELOY, ALYVIA ROTH
HARDIN NORTHERN: GABBI HACKWORTH, KENNEDY HALL
LEHMAN CATHOLIC: MEGAN CARLISLE, TAYLOR GEISE
PERRY: LEXENNA LEE, ALYSSA KLETT
RIDGEMONT: AMANDA HOWLAND, NICOLE FRESHCORN
RIVERSIDE: JADE COPAS, HAILEE HARSHBARGER
TEMPLE CHRISTIAN: JESSICA HOLLOWAY, LINDSEY STUMP
UPPER SCIOTO VALLEY: EMMA HUNSAKER, KENNEDY HALL
WAYNESFIELD‐GOSHEN: RYLIE BARRINGTON, PEYTON SPENCER

 

By |2020-10-19T22:02:15-04:00October 19th, 2020|Elgin, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Volleyball, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2020 NWCC Volleyball All-Conference Teams

2020 OHSAA Football Playoff Brackets

Division VI, Region 23
Elgin

Division VII, Region 25
Crestline

Division VII, Region 26
Hardin Northern, Perry, Ridgedale, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen

Division VII, Region 28
Lehman Catholic, Ridgemont, Riverside

 

 

By |2020-10-18T19:51:29-04:00October 18th, 2020|Crestline, Elgin, Football, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Riverside, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2020 OHSAA Football Playoff Brackets

2020 NWCC Cross Country Championships

2020 NWCC Cross Country Championships at Waynesfield-Goshen
Boys
1. Hardin Northern 49, 2. Waynesfield-Goshen 50, 3. Elgin 56, 4. Upper Scioto Valley 70, Lehman Catholic NTS, Perry NTS
Complete Results

Girls
1. Waynesfield-Goshen 29, 2. Elgin 39, 3. Hardin Northern 64, Riverside NTS, Perry NTS
Complete Results

Junior High: Girls

By |2020-10-18T02:17:31-04:00October 17th, 2020|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Riverside, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2020 NWCC Cross Country Championships

10/16 Football Scores

Division VII, Region 26 Playoffs
Perry defeated Edgerton (forfeit)

Division VII, Region 28 Playoffs
Riverside 50 Lockland 0

Non-Playoffs:
Paulding 31 Hardin Northern 21
Arcadia 36 Waynesfield-Goshen 32
Ridgemont 54 Cory-Rawson 27
Lehman Catholic 24 Upper Scioto Valley 6

By |2020-10-23T01:01:54-04:00October 16th, 2020|Football, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/16 Football Scores

10/15 NWCC Volleyball Scores

Ridgemont 3 Elgin 0
Riverside defeated Hardin Northern
Lehman Catholic defeated Waynesfield-Goshen

Non-Conference:
Temple Christian 3 Marion Harding 0
Ada at Upper Scioto Valley

Riverside Volleyball – 2020 NWCC Champions

By |2020-10-19T22:07:27-04:00October 15th, 2020|Elgin, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Volleyball, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/15 NWCC Volleyball Scores

2020 OHSAA Volleyball Tournament Brackets

Division III
Central 1 – Sectional/District
Elgin

Division IV
Northwest 6 – Sectional/District
Hardin Northern, Ridgemont, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen

Southwest 1 – Sectional/District
Lehman Catholic, Riverside

By |2020-10-13T01:15:40-04:00October 13th, 2020|Elgin, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Volleyball, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2020 OHSAA Volleyball Tournament Brackets

10/10 Cross Country Scores

Harding Invitational
Boys Team Prairie (9 teams)
8. Elgin 188
Complete Results

Girls Team Prairie (7 teams)
Elgin NTS
Complete Results

Anna Invitational
Boys (15 teams)
Lehman Catholic NTS
Complete Results

Girls (10 teams)
Lehman Catholic NTS, Riverside NTS
Complete Results

William Saxbe Invitational
Boys (7 teams)
4. Waynesfield-Goshen 120

Girls (6 teams)
3. Waynesfield-Goshen 79
Complete Results

By |2020-10-11T16:18:12-04:00October 10th, 2020|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Lehman Catholic, Riverside, Scores, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/10 Cross Country Scores

10/8 OHSAA Boys Golf Districts

Division III District at Stone Ridge G.C.
Qualifiers: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.
Waynesfield-Goshen NTS
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

Division III District at Beavercreek G.C.
Qualifiers: Top 2 teams and 2 individuals not on a qualifying team.
Riverside NTS
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

By |2020-10-13T22:35:46-04:00October 8th, 2020|Golf Boys, Riverside, Scores, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/8 OHSAA Boys Golf Districts

10/3 Cross Country Scores

Kalida Wildcat Invitational
Boys (23 teams)
14. Waynesfield-Goshen 393

Girls (11 teams)
8. Waynesfield-Goshen 184
Complete Results

Best of the West – Botkins Invitational
Boys (8 teams)
Lehman Catholic NTS
Complete Results

Girls (7 teams)
Lehman Catholic NTS, Riverside NTS
Complete Results

By |2020-10-04T22:25:23-04:00October 3rd, 2020|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Lehman Catholic, Riverside, Scores, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/3 Cross Country Scores
Go to Top