2/20 NWCC Boys Basketball Scores
Waynesfield-Goshen 70 North Baltimore 58
Non-Conference:
Ridgedale 41 Buckeye Central 35
Waynesfield-Goshen 70 North Baltimore 58
Non-Conference:
Ridgedale 41 Buckeye Central 35
NWCC Baseball Player of the Year: Brody Wood (Elgin)
NWCC Baseball Coach of the Year: Andy Steck (Elgin)
1st Team
Jayden Elliott, Waynesfield-Goshen
Nolan Hopson, Hardin Northern
Jace Kaufman, Waynesfield-Goshen
Jebadiah McGue, Ridgemont
Alex Sanders, Upper Scioto Valley
Hunter Scott, Perry
Brady Shively, Perry
Zach Spearman, Hardin Northern
Mason Stewart, Hardin Northern
Donavon Stiten, Elgin
Maddox Underwood, Upper Scioto Valley
Xander Wilson, Hardin Northern
Ben Wood, Elgin
Brody Wood, Elgin
2nd Team
Colten Bailey, Ridgemont
Stephen Castillo , Elgin
Landin DeWitt, Waynesfield-Goshen
Breckin Dugan, Elgin
Quinten Harrison , Elgin
Garett Stump, Waynesfield-Goshen
Xavier Stuck, Ridgemont
Mason Thompson, Upper Scioto Valley
Landon Wetherill, Hardin Northern
Preston Wykes, Hardin Northern
Honorable Mention
Upper Scioto Valley: Tommy Carl, Drew Sanders
Waynesfield-Goshen: Dalton Jordan, Ben Brinkman
Temple Christian: Ashton Draper, Ethan Wright
Ridgemont: Kevin Eckstein, Hayden Oates
Ridgedale: Landon Murphy, Korbin Huffman
Perry: Cody Burgess, Sylas Johnson
Hardin Northern: Branson Grindell, Bo Bame
Elgin: Nash Lust, Mitchell Askew
Division IV Sectional Championship at St. Henry
St. Henry 10 Waynesfield-Goshen 0, 6 inn.
Division IV Sectional Championship at Columbus Grove
Columbus Grove 15 Upper Scioto Valley 0, 5 inn.
Division IV Sectional Championship at Hardin Northern
Pandora-Gilboa 15 Hardin Northern 5, 5 inn.
Division IV Sectional Championship at Ridgemont
Mohawk 13 Ridgemont 1, 5 inn.
Division IV Sectional Semifinal at Berne Union
Berne Union 5 Elgin 3
Division IV Sectional Semifinal at Waynesfield-Goshen
Waynesfield-Goshen 4 Perry 0
Division IV Sectional Semifinal at Parkway
Parkway 18 Temple Christian 0, 5 inn.
Division IV Sectional Semifinal at USV
Upper Scioto Valley 12 Vanlue 2, 5 inn.
Division IV Sectional Semifinal at Northmor
Northmor 14 Ridgedale 0, 5 inn.
Division IV Sectional Semifinal at Elgin
Elgin 8 Shekinah Christian 2
Perry 15 Vanlue 4, 5 inn.
Pandora-Gilboa 12 Upper Scioto Valley 2, 6 inn.
Riverdale 6 Ridgemont 0
Hardin Northern 4 Ridgemont 0
Non-Conference:
Lima Senior 16 Perry 6
Ridgedale at Buckeye Central
Perry 19 Temple Christian 6, 5 inn.
McComb 5 Hardin Northern 0
Elgin 25 Temple Christian 3, 5 inn.
Hardin Northern 10 Waynesfield-Goshen 3
Ridgedale at Perry
Ridgemont 6 Upper Scioto Valley 4
Elgin 16 Temple Christian 0, 5 inn.
Hardin Northern 6 Waynesfield-Goshen 1
Perry 18 Ridgedale 7
Ridgemont 3 Upper Scioto Valley 2
Division IV
Central – Sectional/District
Elgin, Ridgedale
NW 3 Coldwater – Sectional/District
Perry, Temple Christian, Waynesfield-Goshen
NW 4 Galion – Sectional/District
Ridgemont
NW 5 Findlay – Sectional/District
Hardin Northern, Upper Scioto Valley
Elgin 13 Upper Scioto Valley 3, 5 inn.
Elgin 22 Upper Scioto Valley 3, 5 inn.
Hardin Northern 30 Temple Christian 1, 5 inn.
Waynesfield-Goshen 20 Ridgedale 2, 6 inn.
Non-Conference:
Perry 11 Cory-Rawson 1, 5 inn.
Perry 10 Cory-Rawson 0, 5 inn.
Perry 14 Temple Christian 0, 5 inn.
Elgin at Delaware Hayes
Botkins 8 Waynesfield-Goshen 5
Elgin at Upper Scioto Valley (ppd)
Hardin Northern 6 Ridgemont 3
Non-Conference:
Bluffton 4 Perry 1
Ridgemont 16 Temple Christian 0, 5 inn.
Non-Conference:
River Valley 7 Elgin 6
Hardin Northern 10 North Baltimore 5
Elgin 12 Perry 2, 5 inn.
Hardin Northern 10 Upper Scioto Valley 0