Perry Commodores

Home/Member Schools/Perry Commodores
Perry Commodores2022-06-28T15:08:59-04:00

Official Athletic Website

Address: 2770 E. Breese Rd., Lima, Ohio 45806

Principal: Jesse Kill | Office Phone: 419-221-2773

Athletic Director: Gina Lutz | Office Phone: 419-221-2773 | Email

Map to Perry Schools

Team Schedules

Perry NWCC Championships

Football (2): 20, 19
Boys Golf (0): none
Volleyball (1): 05
Boys Basketball (10): 22, 21, 20, 19, 17, 16, 15, 10, 09, 06
Girls Basketball (1): 06
Baseball (4): 22, 19, 09, 05
Softball (1): 10
Boys Track (3): 22, 21, 19
Girls Track (0): none

Perry State Appearances

State Championships
none

State Runner-Up
none

State Semifinalists
2017 Boys Basketball Division IV State Semifinalist
1998 Baseball State Semifinalist

Football State Playoff Appearances (1): 17

News & Scores

2022 NWCC Football All-Conference Teams

NWCC Offensive Player of the Year: Drew Breitigam (Waynesfield-Goshen)
NWCC Defensive Player of the Year: Kevin Smith (Upper Scioto Valley)
NWCC Coach of the Year: Shane Wireman (Waynesfield-Goshen)

1st Team Offense
QB – Drew Breitigam – Waynesfield-Goshen
RB – Alex Sanders – Upper Scioto Valley
RB – Aiden Biederman – Waynesfield-Goshen
RB – Carter Curtis – Hardin Northern
End – Dalton Jordan – Waynesfield-Goshen
End – Jayden Elliott – Waynesfield-Goshen
TE – Bodi Hipsher – Hardin Northern
C – Colton Brush – Elgin
G – Bo Bame – Hardin Northern
G– Drew Cook – Waynesfield-Goshen
G- Kevin Smith – Upper Scioto Valley
T – Blaine Castle – Upper Scioto Valley
T – Chase Dunson – Waynesfield-Goshen
K – Ashton Mullins – Ridgemont
K – Lane Steinke – Waynesfield-Goshen

1st Team Defense
DL – Kevin Smith – Upper Scioto Valley
DL – Blaine Castle – Upper Scioto Valley
DL – Logan Webb – Waynesfield-Goshen
DL – Hayden Fox – Waynesfield-Goshen
LB – Grant Breitigam – Waynesfield-Goshen
LB – Hunter Craig – Waynesfield-Goshen
LB – Alex Sanders – Upper Scioto Valley
LB –Elijah Caudill– Perry
DB – Dalton Jordan – Waynesfield-Goshen
DB – Jayden Elliott – Waynesfield-Goshen
DB – Maddox Underwood – Upper Scioto Valley
DB – Kolton Manns – Ridgemont
P – Ashton Mullins – Ridgemont

2nd Team Offense
QB – Nolan Hopson – Hardin Northern
RB – Wade Gamble – Ridgemont
RB – Breckin Dugan – Elgin
RB – Jason Helton – Upper Scioto Valley
End – Nathan Thiel – Ridgedale
End – Landon Murphy – Ridgedale
TE – Carson Barnes – Waynesfield-Goshen
C – Hayden Fox – Waynesfield-Goshen
T – Braylon Ardner – Perry
T – Roman James – Waynesfield-Goshen
G – Kenny Sloan – Elgin

2nd Team Defense
DL – Braylon Ardner – Perry
DL – Wes McKinley – Ridgemont
DL – Caleb Atha – Elgin
DL – Aiden Biederman – Waynesfield-Goshen
LB – Kaden Guinn – Hardin Northern
LB – Landon Shepard – Elgin
LB – Wade Gamble – Ridgemont
LB – Jake Bruce – Crestline
DB – Darrin Zier – Elgin
DB – Drew Breitigam – Waynesfield-Goshen
DB – Landon Murphy – Ridgedale
DB – Linkyn Furer – Ridgemont
P – Alex Sanders – Upper Scioto Valley

Honorable Mention
Jason Thomas – Perry
Jvontae Cousey – Perry
Omarion Gardner – Perry
Nels VanGundy – Elgin
Luke Waldo – Elgin
Kaiden Luikart – Elgin
Carter Jones – Crestline
Trevor Shade – Crestline
Carter Giesige – Crestline
Colby Curtis – Hardin Northern
Cooper Thomas – Hardin Northern
Justin Reffitt – Hardin Northern
Jevin Henderson – Ridgemont
Colton Bailey – Ridgemont
Carter Ruppright – Ridgemont
Brayden Townsend – Ridgedale
Nathan Thiel – Ridgedale
JJ Slaughterbeck – Ridgedale
Brody Barrington – Waynesfield-Goshen
David Born – Waynesfield-Goshen
Avery Durham – Waynesfield-Goshen
Tommy Carl – Upper Scioto Valley
Mykal Ellerbrock – Upper Scioto Valley
Drew Sanders – Upper Scioto Valley

October 24th, 2022|Categories: Crestline, Elgin, Football, Hardin Northern, NWCC, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Tags: |

2022 NWCC Volleyball All-Conference Teams

NWCC Player of the Year: Cecelia Worsham – Temple Christian
NWCC Coach of the Year: Tim Acklin – Temple Christian

1st Team
Mary Hoersten – Perry
Lexenna Lee – Perry
Bryce James – Perry
Cecelia Worsham – Temple Christian
Jessica Holloway – Temple Christian
Juliette Kinnear – Temple Christian
Hannah Cook – Ridgedale
Lauren Leslie – Ridgedale
Grace Staton – Ridgedale

2nd Team
Ava Hopson – Hardin Northern
Rhema Pernell – Perry
Hailey Smith – Temple Christian
Kaylee Linhart – Temple Christian
Kennedy Hall – Upper Scioto Valley
Patiance Cole – Upper Scioto Valley
Sami Parker – Waynesfield-Goshen
Tatelyn Faraglia – Waynesfield-Goshen

Honorable Mention
Alyvia Roth – Elgin
Jordan Wall – Elgin
Bella Wilson – Hardin Northern
Cadence Coy – Hardin Northern
Isabella Anderson – Perry
Alexa Burgess – Perry
Lilly Ruth – Ridgedale
Mylee Mullins – Ridgedale
Hallie Howard – Ridgemont
Avery Newland – Ridgemont
Grace Korwin – Temple Christian
Emily Bontrager – Temple Christian
Nevaeh Lowery – Upper Scioto Valley
Caitlyn Cunningham – Upper Scioto Valley
Olivia Turner – Waynesfield-Goshen
Zaria DeLeon – Waynesfield-Goshen

10/22 OHSAA Cross Country Districts

Division III at Findlay Owens
Boys
5 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 20 positions will advance to the Tiffin Regional
12. Hardin Northern 240
Regional Individual Qualifiers:  10. Zeb Wilson, Hardin Northern
Complete Results

Girls
5 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 20 positions will advance to the Tiffin Regional
Hardin Northern NTS
Regional Individual Qualifiers:  none
Complete Results

Division III at Columbus Grove
Boys 1
3 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 12 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
6. Upper Scioto Valley 139
Regional Individual Qualifiers:  2. Joe Parker, Upper Scioto Valley
Complete Results

Boys 2
3 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 12 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
8. Waynesfield-Goshen 224, Perry NTS
Regional Individual Qualifiers: xxx
Complete Results

Girls 1
4 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 16 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
6. Waynesfield-Goshen 181
Regional Individual Qualifiers:  10. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

Girls 2
3 teams and those individuals not on a qualifying team who finish in the top 12 positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
Perry NTS
Regional Individual Qualifiers:  none
Complete Results

Division III at Hilliard Darby
Boys 1
Ridgedale NTS
Regional Individual Qualifiers:  none
Complete Results

Boys 2
8. Elgin 183
Regional Individual Qualifiers:  8. Ethan Marshall, Elgin
Complete Results

2022 NWCC Cross Country Championships

2022 NWCC Cross Country Championships at Hardin Northern
Boys
1. Elgin 39, 2. Upper Scioto Valley 51, 3. Waynesfield-Goshen 61, 4. Hardin Northern 64, Perry NTS, Ridgedale NTS

Complete Results

Individual Top 10:
1. Joe Parker, Upper Scioto Valley; 2. Ethan Marshall, Elgin; 3. Zeb Wilson, Hardin Northern; 4. Brogan Weston, Ridgedale; 5. Sage Brewer, Elgin; 6. Damian Canter, Waynesfield-Goshen; 7. Kolby Wasserbeck, Elgin; 8. Isaac Lust, Ridgedale; 9. Noah McCoy, Upper Scioto Valley; 10. Brody Barrington, Waynesfield-Goshen

Girls
1. Waynesfield-Goshen 15, Elgin NTS, Hardin Northern NTS, Perry NTS, Ridgedale NTS

Complete Results

Individual Top 10:
1. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen; 2. Chloe Frye, Waynesfield-Goshen; 3. Kyra Sutherland, Waynesfield-Goshen; 4. Kennedy Bigelow, Waynesfield-Goshen; 5. Hannah Staton, Ridgedale; 6. Raegan Hutchison, Waynesfield-Goshen; 7. Cassidy Bigelow, Waynesfield-Goshen; 8. Jenna Legge, Hardin Northern; 9. Emma Marn, Hardin Northern; 10. Anna Brodman, Waynesfield-Goshen

NWCC Junior High Championships
Boys Results | Girls Results

Go to Top