12/23 Boys Basketball Scores
Ada 53 Cory-Rawson 40
Elida 48 Upper Scioto Valley 43
Ada 53 Cory-Rawson 40
Elida 48 Upper Scioto Valley 43
North Baltimore 49 Ridgedale 41
Non-Conference:
Allen East 56 Cory-Rawson 33
Arcadia 41 Hardin Northern 32
Wapakoneta 44 Perry 35
Willard 77 Ridgemont 41
Temple Christian 49 New Knoxville 46
Upper Scioto Valley 73 Vanlue 22
Kenton 91 Waynesfield-Goshen 57
Allen East 64 Hardin Northern 15
Spencerville 48 Upper Scioto Valley 12
Wapakoneta 75 Waynesfield-Goshen 60
Pandora-Gilboa 59 Cory-Rawson 27
Perry 49 Ada 42
Ridgemont 61 West Jefferson 53
Shawnee 57 Upper Scioto Valley 52, OT
Jackson Center 52 Waynesfield-Goshen 27
Van Buren 52 Cory-Rawson 49
Arlington 66 Hardin Northern 26
Jackson Center 46 Perry 38
KIPP Academy at Ridgemont
Upper Scioto Valley 49 Pandora-Gilboa 37
McComb 58 Waynesfield-Goshen 52
Cory-Rawson 41 Hardin Northern 34
Elgin 51 North Baltimore 44
Perry 44 Temple Christian 36
Ridgemont 63 Ridgedale 31
Upper Scioto Valley 41 Waynesfield-Goshen 40
Cory-Rawson 63 Hardin Northern 52
Elgin 61 North Baltimore 26
Ridgedale 41 Ridgemont 29
Waynesfield-Goshen 59 Upper Scioto Valley 24
Cardington-Lincoln 71 Elgin 31
North Baltimore 46 Crestline 39
Perry 55 Delphos Jefferson 44
Ridgedale 67 Vanlue 30
Arlington 83 Temple Christian 44
Kenton 60 Upper Scioto Valley 30
Cory-Rawson 53 Arlington 37
Elgin 58 Delaware Christian 26
Perry 45 Ada 22
Upper Scioto Valley at McComb
Ansonia 51 Waynesfield-Goshen 50
Riverdale 48 Cory-Rawson 39
Elgin 49 Ridgedale 34
Leipsic 63 Hardin Northern 57
North Baltimore 61 Jones Leadership Academy 43
Upper Scioto Valley 64 Lincolnview 55
New Knoxville 39 Waynesfield-Goshen 32
Cory-Rawson 58 Upper Scioto Valley 25
Hardin Northern 33 North Baltimore 25
Perry 48 Ridgemont 27
Ottoville 60 Perry 28
Ridgedale at Delaware Christian
KIPP Academy 77 Ridgemont 62
Temple Christian 39 Continental 27
Riverdale 54 Upper Scioto Valley 51
Botkins Tip-Off Tournament – Consolation
Calvary Christian 46 Waynesfield-Goshen 42
Cory-Rawson 61 Horizon Science Academy 11
Northmor 69 Elgin 51
Liberty-Benton 55 Hardin Northern 30
Otsego 56 North Baltimore 46
Pandora-Gilboa 54 Perry 41
Ridgemont 48 Ada 41
Temple Christian 56 Bowling Green Christian 14
Parkway 54 Upper Scioto Valley 48
Botkins Tip-Off Tournament
Botkins 76 Waynesfield-Goshen 37
Lima Senior 49 Cory-Rawson 38
North Baltimore 32 Woodward 21
Celina 50 Perry 33
Buckeye Central 52 Ridgedale 23
Ada 45 Upper Scioto Valley 32
Riverdale 38 Hardin Northern 34
Troy Christian 53 Ridgemont 15
Benjamin Logan 43 Upper Scioto Valley 33
Otsego 37 North Baltimore 35
Upper Scioto Valley 42 Vanlue 38
McDonald’s Holiday Tournament
Bluffton 53 Cory-Rawson 50
Boys
2023 Boys Cross Country Champions: Cory-Rawson
Boys Cross Country Coach of the Year: Gary Holland (Cory-Rawson)
Boys Cross Country Individual Champion: Brogan Weston (Ridgedale)
Boys 1st Team
Brogan Weston (Ridgedale)
Andrew Sutton (Hardin Northern)
Isaac Lust (Ridgedale)
Grant Welte (Cory-Rawson)
Damian Canter (Waynesfield-Goshen)
Noah Dotson (Waynesfield-Goshen)
Riley Newton (Hardin Northern)
Boys 2nd Team
Noah McCoy (Upper Scioto Valley)
Hunter Foust (Cory-Rawson)
Cainen Melching (Perry)
Michael Richmond (Ridgedale)
Jayden Duvernay (Waynesfield-Goshen)
Michael Bowersock (Perry)
Keegan Sammet (Cory-Rawson)
Girls
2023 Girls Cross Country Champions: No Team Awarded
2023 Girls Cross Country Individual Champion: Abigail Dulebohn (Waynesfield-Goshen)
Girls 1st Team
Abigail Dulebohn (Waynesfield-Goshen)
Anna Brodman (Waynesfield-Goshen)
Cassidy Bigelow (Waynesfield-Goshen)
Avery Kessen (Waynesfield-Goshen)
Chloe Frye (Waynesfield-Goshen)
Attlee Rowlinson (North Baltimore)
Gracy Zechman (Waynesfield-Goshen)
Girls 2nd Team
Amelia Ball (Waynesfield-Goshen)
Hannah Staton (Ridgedale)
Lilly McCoy (Upper Scioto Valley)
Abby Diller (Hardin Northern)
Lindsay Crouse (North Baltimore)
Emma Pence (Waynesfield-Goshen)
Paeghton Cook (Hardin Northern)
NWCC Offensive Player of the Year: Drew Breitigam – Waynesfield-Goshen
NWCC Defensive Player of the Year: Alex Sanders – Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Shane Wireman – Waynesfield-Goshen
First Team – Offense
QB: Drew Breitigam – Waynesfield-Goshen
RB: Alex Sanders – USV
RB: Quinten Harrison – Elgin
RB: Carter Curtis – Hardin Northern
End: Dalton Jordan – Waynesfield-Goshen
End: Xander Wilson – Hardin Northern
TE: Bodi Hipsher – Hardin Northern
C: Jacob Brown – Elgin
G: Drew Cook – Waynesfield-Goshen
G: Mykal Ellerbrock – USV
T: Mason Thompson – USV
T: Clay Rager – Hardin Northern
K: Nolan Hopson – Hardin Northern
First Team – Defense
DL: Nels VanGundy – Elgin
DL: Bodi Hipsher – Hardin Northern
DL: Drew Cook – Waynesfield-Goshen
DL: Layden Porter –Waynesfield-Goshen
LB: Grant Breitigam –Waynesfield-Goshen
LB: Landon Shepard – Elgin
LB: Alex Sanders – USV
LB: Kaden Guinn – Hardin Northern
DB: Dalton Jordan – Waynesfield-Goshen
DB: Drew Breitigam -Waynesfield-Goshen
DB: Maddox Underwood – USV
DB: Xander Wilson – Hardin Northern
P: Xander Wilson – Hardin Northern
Second Team – Offense
QB: Brayden Townsend – Ridgedale
RB: Mason Howard – Ridgemont
RB: Dakota Peckham – Cory-Rawson
RB: Maddox Underwood – USV
End: Nathan Thiel – Ridgedale
End: Jason Thomas – Perry
TE: Carson Barnes – Waynesfield-Goshen
C: Kam Frank – Hardin Northern
T: Braylon Ardner – Perry
T: Landon Shepard – Elgin
G: Bo Bame – Hardin Northern
G: Nels VanGundy – Elgin
K: Lane Steinke – Waynesfield-Goshen
Second Team – Defense
DL: Braylon Ardner – Perry
DL: Beau Sanders – USV
DL: Caleb Atha – Elgin
DL: Brayden Townsend – Ridgedale
LB: Mason Thompson – USV
LB: Quinten Harrison – Elgin
LB: Nathan Thiel – Ridgedale
LB: Troy Spencer – Waynesfield-Goshen
DB: Nash Lust – Elgin
DB: Connor Scott – USV
DB: JJ Slaughterbeck – Ridgedale
DB: Kimari Glenn – Perry
P: Jay Carter – Waynesfield-Goshen
Honorable Mention
Blake Bohem – Cory-Rawson
Hunter Niese – Cory-Rawson
Lane Banner – Cory-Rawson
Brett Cheney – Crestline
Parker Bowman – Crestline
Ky Taylor – Crestline
Russell Sherman – Elgin
Kaiden Luikart – Elgin
Stephen Castillo-Carey – Elgin
Justin Reffitt – Hardin Northern
Sean Kuhlman – Hardin Northern
Rowan Frater – Hardin Northern
Lucas Long – North Baltimore
Rowan Tackett-Spangenberg – North Baltimore
Brody Walter – North Baltimore
Kadin Jones – Perry
Isaiah McFadden – Perry
Connor Reed – Perry
Landon Murphy – Ridgedale
Evan Ricketts – Ridgedale
Brody Fultz – Ridgedale
Clayton Patterson – Ridgemont
Jevin Henderson – Ridgemont
Patrick Stacklin – Ridgemont
Drew Sanders – USV
Ryan Roberts – USV
Doug May – USV
Jace Kaufman – Waynesfield-Goshen
David Born – Waynesfield-Goshen
Jayce Turner – Waynesfield-Goshen
Division VI, Region 23 1st Round
Trimble 37 Elgin 6
Division VII, Region 26 1st Round
McComb 53 Upper Scioto Valley 22
Division VII, Region 26 1st Round
Edon 34 Waynesfield-Goshen 27
Division VI – Region 23
Elgin
Division VII Region 26
Waynesfield-Goshen, Upper Scioto Valley