Address: 560 W Taylor St. Mt. Victory, OH 43340
Principal: Nick Stuck | Office Phone: 937-354-2141
Athletic Director: Luke Taviano | Office Phone: 937-354-2141
Ridgemont NWCC Championships
Football (0): none
Boys Golf (0): none
Volleyball (0): none
Boys Basketball (0): none
Girls Basketball (1): 21
Baseball (0): none
Softball (0): none
Boys Track (0): none
Girls Track (2): 16, 03
Ridgemont State Appearances
State Championships
none
State Runner-Up
none
State Semifinalists
none
Football State Playoff Appearances (0): none
News & Scores
2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals
Division IV Sectional Semifinal
Lincolnview 46 Cory-Rawson 35
Division IV Sectional Semifinal
New Bremen 67 Ridgemont 50
Division IV Sectional Semifinal
Upper Scioto Valley 58 Fort Recovery 45
Division IV Sectional Semifinal
Perry 38 Temple Christian 27
Division IV Sectional Semifinal
Marion Local 60 Waynesfield-Goshen 23
Division IV Sectional Semifinal
Gibsonburg 69 North Baltimore 34
Division IV Sectional Semifinal
New Riegel 79 Hardin Northern 58
Division IV Sectional Semifinal
Elgin 44 Berne Union 28
2023-24 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams
NWCC Player of the Year: Alex Sanders, Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Dre White, Upper Scioto Valley
1st Team
Wilson Garmatter, Cory-Rawson
Owen Clark, North Baltimore
Xavier Stuck, Ridgemont
Alex Sanders, Upper Scioto Valley
Maddox Underwood, Upper Scioto Valley
Levi Glick, Waynesfield-Goshen
2nd Team
Stephen Castillo, Elgin
Xander Wilson, Hardin Northern
Cooper Thomas, Hardin Northern
Zamere Daniel, Perry
Colton Bailey, Ridgemont
Dawson Clay, Temple Christian
Honorable Mention
Preston Stumpp, Cory-Rawson
Blake Boehm, Cory-Rawson
Nate Freshour, Elgin
Donaven Stith, Elgin
Nolan Hopson, Hardin Northern
Landon Wetherill, Hardin Northern
Wyatt Baltz, North Baltimore
Rowan Tackett, North Baltimore
Marcus Hill, Perry
Brady Shively, Perry
Eric Gottfried, Ridgedale
Evan Ricketts, Ridgedale
Kolton Manns, Ridgemont
Harrison Reppart, Ridgemont
Isaiah Kiser, Temple Christian
Jabaz DuPree, Temple Christian
Mason Thompson, Upper Scioto Valley
Beau Sanders, Upper Scioto Valley
Dalton Jordan, Waynesfield-Goshen
Landin Dewitt, Waynesfield-Goshen
2023-24 NWCC Girls Basketball All-Conference Teams
NWCC Player of the Year: Tatelyn Faraglia, Waynesfield-Goshen
NWCC Coach of the Year: Ted Patton, Perry
1st Team
Chelcie McVetta, Cory-Rawson
Maycee Muselin, Elgin
Sam Girton, Elgin
Khaliah Luster, Perry
Raegan Hutchison, Waynesfield-Goshen
Tatelyn Faraglia, Waynesfield-Goshen
2nd Team
Morgan McVetta, Cory-Rawson
Zyasija Scott, Perry
Mary Hoersten, Perry
Lexenna Lee, Perry
Lauren Leslie, Ridgedale
Anna Ramsey, Ridgemont
Tarynn Vorhes, Waynesfield-Goshen
Honorable Mention
Lanie Kempf, Cory-Rawson
Allison Stuckey, Cory-Rawson
Jordan Wall, Elgin
Madison Hill, Elgin
Alaina Thomas, Hardin Northern
Heidi Trachsel, Hardin Northern
Kaylee Allison, North Baltimore
Mackenna Ducat, North Baltimore
Miauni Hall, Perry
Tyanah Gordon, Perry
Camryn Thiel, Ridgedale
Brenda Scott, Ridgedale
Jayda Dondrea, Ridgemont
Ruth Eckstein, Ridgemont
Nevaeh Lowery, Upper Scioto Valley
Layla Hunsicker, Upper Scioto Valley
Cambrey Miller, Waynesfield-Goshen
Makenna Shaw, Waynesfield-Goshen
2/23 NWCC Boys Basketball Scores
Upper Scioto Valley 62 Cory-Rawson 38
Ridgedale 51 Elgin 42
North Baltimore 66 Hardin Northern 51
Ridgemont 75 Perry 49
Waynesfield-Goshen 50 Temple Christian 45
2/21 OHSAA Girls Basketball Sectionals
Division IV Sectional Semifinal
Minster 74 Ridgemont 17
Division IV Sectional Semifinal
Marion Local 58 Hardin Northern 20
Division IV Sectional Semifinal
Waynesfield-Goshen 53 Ada 50
Division IV Sectional Semifinal
Cory-Rawson 69 Lima Central Catholic 36
Division IV Sectional Semifinal
Holgate 53 North Baltimore 47
2/17 Boys Basketball Scores
Van Buren 54 Cory-Rawson 33
Ridgemont 77 McComb 56
Ada 44 Temple Christian 37
Carey 57 Upper Scioto Valley 42
Waynesfield-Goshen 48 Mechanicsburg 45
2/16 NWCC Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 51 Temple Christian 48
Hardin Northern 42 Elgin 37
Upper Scioto Valley 68 North Baltimore 48
Ridgedale 58 Perry 51
Waynesfield-Goshen 66 Ridgemont 59
2/15 NWCC Girls Basketball Scores
Elgin 58 Hardin Northern 28
Upper Scioto Valley 45 North Baltimore 41
Perry 39 Ridgedale 24
Waynesfield-Goshen 54 Ridgemont 43
Non-Conference:
Leipsic 46 Cory-Rawson 26
2024 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets
Division IV
Central 2 – Sectional/District
9. Ridgedale, 14. Elgin
Northwest 2 – Sectional/District
11. Cory-Rawson
Northwest 3 – Sectional/District
11. North Baltimore, 12. Hardin Northern
Northwest 4 – Sectional/District
4. Ridgemont, 5. Upper Scioto Valley, 8. Perry, 10. Temple Christian, 12. Waynesfield-Goshen
2/10 NWCC Girls Basketball Scores
Waynesfield-Goshen 47 Ridgedale 33
Non-Conference:
Arcadia 45 Cory-Rawson 29
North Union 67 Elgin 30
Riverdale 55 Ridgemont 24
2/9 NWCC Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 55 Ridgemont 54
Perry 64 Elgin 38
Upper Scioto Valley 67 Hardin Northern 34
North Baltimore 37 Temple Christian 35
Waynesfield-Goshen 54 Ridgedale 34
2/8 NWCC Girls Basketball Scores
Ridgemont 32 Cory-Rawson 27
Elgin 53 Perry 40
Upper Scioto Valley 43 Hardin Northern 35
2/6 Girls Basketball Scores
Ridgedale 42 Crestline 26
Kenton 81 Ridgemont 34
New Knoxville 65 Waynesfield-Goshen 44
2024 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets
Division III
Central 1 – Sectional/District
15. Elgin
Division IV
Northwest 3 – Sectional/District
8. North Baltimore
Northwest 5 – Sectional/District
9. Cory-Rawson
Northwest 6 – Sectional/District
4. Perry, 8. Waynesfield-Goshen, 9. Upper Scioto Valley, 11. Hardin Northern, 12. Ridgemont
Central 1 – Sectional/District
8. Ridgedale
2/3 Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 39 McComb 32
Arlington 81 Hardin Northern 29
North Baltimore 57 Ada 50
Ridgemont 72 Vanlue 29
Genoa Christian Academy 44 Temple Christian 43
Coldwater 63 Upper Scioto Valley 40
Delphos Jefferson 53 Waynesfield-Goshen 45