12/16 Boys Basketball Scores
Pandora-Gilboa 59 Cory-Rawson 27
Perry 49 Ada 42
Ridgemont 61 West Jefferson 53
Shawnee 57 Upper Scioto Valley 52, OT
Jackson Center 52 Waynesfield-Goshen 27
Pandora-Gilboa 59 Cory-Rawson 27
Perry 49 Ada 42
Ridgemont 61 West Jefferson 53
Shawnee 57 Upper Scioto Valley 52, OT
Jackson Center 52 Waynesfield-Goshen 27
Van Buren 52 Cory-Rawson 49
Arlington 66 Hardin Northern 26
Jackson Center 46 Perry 38
KIPP Academy at Ridgemont
Upper Scioto Valley 49 Pandora-Gilboa 37
McComb 58 Waynesfield-Goshen 52
Cory-Rawson 41 Hardin Northern 34
Elgin 51 North Baltimore 44
Perry 44 Temple Christian 36
Ridgemont 63 Ridgedale 31
Upper Scioto Valley 41 Waynesfield-Goshen 40
Cory-Rawson 63 Hardin Northern 52
Elgin 61 North Baltimore 26
Ridgedale 41 Ridgemont 29
Waynesfield-Goshen 59 Upper Scioto Valley 24
Cory-Rawson 58 Upper Scioto Valley 25
Hardin Northern 33 North Baltimore 25
Perry 48 Ridgemont 27
Pleasant 64 Elgin 31
North Baltimore 66 Northwest Ohio Classical Academy 27
Allen East 71 Ridgemont 59
Elgin 43 Fairbanks 42
McComb 62 Perry 31
Sidney Christian at Ridgemont
Ottoville 60 Perry 28
Ridgedale at Delaware Christian
KIPP Academy 77 Ridgemont 62
Temple Christian 39 Continental 27
Riverdale 54 Upper Scioto Valley 51
Botkins Tip-Off Tournament – Consolation
Calvary Christian 46 Waynesfield-Goshen 42
Delaware Christian 46 Ridgedale 43
Arlington 44 Ridgemont 31
Cory-Rawson 61 Horizon Science Academy 11
Northmor 69 Elgin 51
Liberty-Benton 55 Hardin Northern 30
Otsego 56 North Baltimore 46
Pandora-Gilboa 54 Perry 41
Ridgemont 48 Ada 41
Temple Christian 56 Bowling Green Christian 14
Parkway 54 Upper Scioto Valley 48
Botkins Tip-Off Tournament
Botkins 76 Waynesfield-Goshen 37
Benjamin Logan 50 Ridgemont 11
Riverdale 38 Hardin Northern 34
Troy Christian 53 Ridgemont 15
Benjamin Logan 43 Upper Scioto Valley 33
Perry 59 Fort Jennings 39
Lima Central Catholic 38 Ridgemont 26
McDonalds Holiday Tournament – Consolation
Arlington 42 Cory-Rawson 33
NWCC Offensive Player of the Year: Drew Breitigam – Waynesfield-Goshen
NWCC Defensive Player of the Year: Alex Sanders – Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Shane Wireman – Waynesfield-Goshen
First Team – Offense
QB: Drew Breitigam – Waynesfield-Goshen
RB: Alex Sanders – USV
RB: Quinten Harrison – Elgin
RB: Carter Curtis – Hardin Northern
End: Dalton Jordan – Waynesfield-Goshen
End: Xander Wilson – Hardin Northern
TE: Bodi Hipsher – Hardin Northern
C: Jacob Brown – Elgin
G: Drew Cook – Waynesfield-Goshen
G: Mykal Ellerbrock – USV
T: Mason Thompson – USV
T: Clay Rager – Hardin Northern
K: Nolan Hopson – Hardin Northern
First Team – Defense
DL: Nels VanGundy – Elgin
DL: Bodi Hipsher – Hardin Northern
DL: Drew Cook – Waynesfield-Goshen
DL: Layden Porter –Waynesfield-Goshen
LB: Grant Breitigam –Waynesfield-Goshen
LB: Landon Shepard – Elgin
LB: Alex Sanders – USV
LB: Kaden Guinn – Hardin Northern
DB: Dalton Jordan – Waynesfield-Goshen
DB: Drew Breitigam -Waynesfield-Goshen
DB: Maddox Underwood – USV
DB: Xander Wilson – Hardin Northern
P: Xander Wilson – Hardin Northern
Second Team – Offense
QB: Brayden Townsend – Ridgedale
RB: Mason Howard – Ridgemont
RB: Dakota Peckham – Cory-Rawson
RB: Maddox Underwood – USV
End: Nathan Thiel – Ridgedale
End: Jason Thomas – Perry
TE: Carson Barnes – Waynesfield-Goshen
C: Kam Frank – Hardin Northern
T: Braylon Ardner – Perry
T: Landon Shepard – Elgin
G: Bo Bame – Hardin Northern
G: Nels VanGundy – Elgin
K: Lane Steinke – Waynesfield-Goshen
Second Team – Defense
DL: Braylon Ardner – Perry
DL: Beau Sanders – USV
DL: Caleb Atha – Elgin
DL: Brayden Townsend – Ridgedale
LB: Mason Thompson – USV
LB: Quinten Harrison – Elgin
LB: Nathan Thiel – Ridgedale
LB: Troy Spencer – Waynesfield-Goshen
DB: Nash Lust – Elgin
DB: Connor Scott – USV
DB: JJ Slaughterbeck – Ridgedale
DB: Kimari Glenn – Perry
P: Jay Carter – Waynesfield-Goshen
Honorable Mention
Blake Bohem – Cory-Rawson
Hunter Niese – Cory-Rawson
Lane Banner – Cory-Rawson
Brett Cheney – Crestline
Parker Bowman – Crestline
Ky Taylor – Crestline
Russell Sherman – Elgin
Kaiden Luikart – Elgin
Stephen Castillo-Carey – Elgin
Justin Reffitt – Hardin Northern
Sean Kuhlman – Hardin Northern
Rowan Frater – Hardin Northern
Lucas Long – North Baltimore
Rowan Tackett-Spangenberg – North Baltimore
Brody Walter – North Baltimore
Kadin Jones – Perry
Isaiah McFadden – Perry
Connor Reed – Perry
Landon Murphy – Ridgedale
Evan Ricketts – Ridgedale
Brody Fultz – Ridgedale
Clayton Patterson – Ridgemont
Jevin Henderson – Ridgemont
Patrick Stacklin – Ridgemont
Drew Sanders – USV
Ryan Roberts – USV
Doug May – USV
Jace Kaufman – Waynesfield-Goshen
David Born – Waynesfield-Goshen
Jayce Turner – Waynesfield-Goshen
Top 16 from each region qualify for the playoffs.
Division VI – Region 23
5. Elgin 11.3
Division VII – Region 25
28. Crestline 0
Division VII Region 26
3. Waynesfield-Goshen 17.3, 11. Upper Scioto Valley 13.75, 18. Hardin Northern 8.05, 19. Ridgedale 6.3, 22. Ridgemont 3.85, 23. Perry 2.45, 25. North Baltimore 1.7571, 32. Cory-Rawson 0.35
Cory-Rawson 33 Crestline 6
Upper Scioto Valley 52 North Baltimore 20
Ridgedale 19 Perry 16
Waynesfield-Goshen 41 Ridgemont 12
NWCC Player of the Year: Mary Hoersten – Perry
NWCC Coach of the Year: Jodi Cartagena – Perry
1st Team
Mary Hoersten (Perry)
Hannah Cook (Ridgedale)
Lauren Leslie (Ridgedale)
Lexenna Lee (Perry)
Brielle Cotterman (Upper Scioto Valley)
Alana Pernell (Perry)
Tatelyn Faraglia (Waynesfield-Goshen)
Alexa Burgess (Perry)
2nd Team
Neveah Lowery (Upper Scioto Valley)
Kenadi Lennard (North Baltimore)
Sydney Christensen (Upper Scioto Valley)
Lilly Ruth (Ridgedale)
Alauna Muniz (Perry)
Delainy Boles (Elgin)
Richelle Gleespen (Ridgedale)
Alaina Thomas (Hardin Northern)
Honorable Mention
Cory-Rawson: Morgan McVetta, Chelcie McVetta
Elgin: Jordan Wall, Maycee Muselin
Hardin Northern: Kendall Frank, Makenna Eibling
North Baltimore: Josselyn Paynter, Kenzey Young
Perry: Carlee Dalton, Kiya Manley
Ridgedale: Brenda Scott, Camryn Thiel
Ridgemont: Amiah Jones, Lauren Wingfield
Temple Christian: Brooklyn Marshall, Na’Talya Wilson
Upper Scioto Valley: Shalyn Lawrence, Bailey Coate
Waynesfield-Goshen: Bella Fry, Tarynn Vorhes
Division IV Sectional Championship at New Bremen
Ada 3 Upper Scioto Valley 1
Division IV Sectional Championship at Marion Local
Minster 3 Perry 0
Division IV Sectional Championship at Mohawk
Mohawk 3 North Baltimore 0
Division IV Sectional Championship at Carey
Carey 3 Ridgemont 0
Ridgemont 48 Cory-Rawson 14
North Baltimore 39 Crestline 0
Elgin 61 Perry 0
Upper Scioto Valley 24 Hardin Northern 13
Waynesfield-Goshen 53 Ridgedale 20
Cory-Rawson 3 Temple Christian 1
Hardin Northern 3 Elgin 2
Upper Scioto Valley 3 North Baltimore 0
Perry 3 Ridgedale 0
Ridgemont at Waynesfield-Goshen