Address: 3165 Hillman Ford Rd Morral, OH 43337-9302
Principal: Don Vogt | Office Phone: 740-382-6065
Athletic Director: Cherie Leach | Office Phone: 740-383-2167 x222 | Email
Team Schedules
Map to Ridgedale
Twitter Feed
Ridgedale Championships
Ridgedale NWCC Championships
Baseball (0): none
Boys Basketball (0): none
Girls Basketball (1): 22
Football (0): none
Boys Golf (0): none
Softball (0): none
Boys Track & Field (0): none
Girls Track & Field (0): none
Volleyball (1): 21
Ridgedale State Appearances
State Championships
TBA
State Runner-Up
TBA
State Semifinalists
TBA
Ridgedale News & Scores
3/27 Softball Scores
Vanlue at Hardin Northern
Perry at Ridgedale (non-conference)
Riverdale 10 Upper Scioto Valley 3
3/5 OHSAA Boys Basketball Districts
Division IV District Semifinal at Highland
Westerville Northside Christian 72 Ridgedale 45
3/2 OHSAA Boys Basketball Sectionals
Division IV Sectional Championship
Ridgedale 74 Pataskala Liberty Christian 45
Division IV Sectional Championship
Columbus Patriot Prep 63 Elgin 46
2023-24 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams
NWCC Player of the Year: Alex Sanders, Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Dre White, Upper Scioto Valley
1st Team
Wilson Garmatter, Cory-Rawson
Owen Clark, North Baltimore
Xavier Stuck, Ridgemont
Alex Sanders, Upper Scioto Valley
Maddox Underwood, Upper Scioto Valley
Levi Glick, Waynesfield-Goshen
2nd Team
Stephen Castillo, Elgin
Xander Wilson, Hardin Northern
Cooper Thomas, Hardin Northern
Zamere Daniel, Perry
Colton Bailey, Ridgemont
Dawson Clay, Temple Christian
Honorable Mention
Preston Stumpp, Cory-Rawson
Blake Boehm, Cory-Rawson
Nate Freshour, Elgin
Donaven Stith, Elgin
Nolan Hopson, Hardin Northern
Landon Wetherill, Hardin Northern
Wyatt Baltz, North Baltimore
Rowan Tackett, North Baltimore
Marcus Hill, Perry
Brady Shively, Perry
Eric Gottfried, Ridgedale
Evan Ricketts, Ridgedale
Kolton Manns, Ridgemont
Harrison Reppart, Ridgemont
Isaiah Kiser, Temple Christian
Jabaz DuPree, Temple Christian
Mason Thompson, Upper Scioto Valley
Beau Sanders, Upper Scioto Valley
Dalton Jordan, Waynesfield-Goshen
Landin Dewitt, Waynesfield-Goshen
2023-24 NWCC Girls Basketball All-Conference Teams
NWCC Player of the Year: Tatelyn Faraglia, Waynesfield-Goshen
NWCC Coach of the Year: Ted Patton, Perry
1st Team
Chelcie McVetta, Cory-Rawson
Maycee Muselin, Elgin
Sam Girton, Elgin
Khaliah Luster, Perry
Raegan Hutchison, Waynesfield-Goshen
Tatelyn Faraglia, Waynesfield-Goshen
2nd Team
Morgan McVetta, Cory-Rawson
Zyasija Scott, Perry
Mary Hoersten, Perry
Lexenna Lee, Perry
Lauren Leslie, Ridgedale
Anna Ramsey, Ridgemont
Tarynn Vorhes, Waynesfield-Goshen
Honorable Mention
Lanie Kempf, Cory-Rawson
Allison Stuckey, Cory-Rawson
Jordan Wall, Elgin
Madison Hill, Elgin
Alaina Thomas, Hardin Northern
Heidi Trachsel, Hardin Northern
Kaylee Allison, North Baltimore
Mackenna Ducat, North Baltimore
Miauni Hall, Perry
Tyanah Gordon, Perry
Camryn Thiel, Ridgedale
Brenda Scott, Ridgedale
Jayda Dondrea, Ridgemont
Ruth Eckstein, Ridgemont
Nevaeh Lowery, Upper Scioto Valley
Layla Hunsicker, Upper Scioto Valley
Cambrey Miller, Waynesfield-Goshen
Makenna Shaw, Waynesfield-Goshen
2/23 NWCC Boys Basketball Scores
Upper Scioto Valley 62 Cory-Rawson 38
Ridgedale 51 Elgin 42
North Baltimore 66 Hardin Northern 51
Ridgemont 75 Perry 49
Waynesfield-Goshen 50 Temple Christian 45
2/20 NWCC Boys Basketball Scores
Waynesfield-Goshen 70 North Baltimore 58
Non-Conference:
Ridgedale 41 Buckeye Central 35
2/16 NWCC Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 51 Temple Christian 48
Hardin Northern 42 Elgin 37
Upper Scioto Valley 68 North Baltimore 48
Ridgedale 58 Perry 51
Waynesfield-Goshen 66 Ridgemont 59
2/15 NWCC Girls Basketball Scores
Elgin 58 Hardin Northern 28
Upper Scioto Valley 45 North Baltimore 41
Perry 39 Ridgedale 24
Waynesfield-Goshen 54 Ridgemont 43
Non-Conference:
Leipsic 46 Cory-Rawson 26
2/12 Boys Basketball Scores
Riverdale 45 Hardin Northern 39
Ridgedale 49 Pataskala Liberty Christian 45
2024 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets
Division IV
Central 2 – Sectional/District
9. Ridgedale, 14. Elgin
Northwest 2 – Sectional/District
11. Cory-Rawson
Northwest 3 – Sectional/District
11. North Baltimore, 12. Hardin Northern
Northwest 4 – Sectional/District
4. Ridgemont, 5. Upper Scioto Valley, 8. Perry, 10. Temple Christian, 12. Waynesfield-Goshen
2/10 NWCC Girls Basketball Scores
Waynesfield-Goshen 47 Ridgedale 33
Non-Conference:
Arcadia 45 Cory-Rawson 29
North Union 67 Elgin 30
Riverdale 55 Ridgemont 24
2/9 NWCC Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 55 Ridgemont 54
Perry 64 Elgin 38
Upper Scioto Valley 67 Hardin Northern 34
North Baltimore 37 Temple Christian 35
Waynesfield-Goshen 54 Ridgedale 34
2/7 NWCC Boys Basketball Scores
Upper Scioto Valley 75 Ridgedale 44
2/6 Girls Basketball Scores
Ridgedale 42 Crestline 26
Kenton 81 Ridgemont 34
New Knoxville 65 Waynesfield-Goshen 44