4/6 Track & Field Results

Celina Relays
Boys (9 teams): 6. Waynesfield-Goshen 40, 7. Hardin Northern 18, 8. Waynesfield-Goshen “B” 6
Girls (9 teams): 6. Waynesfield-Goshen 26, 7. Hardin Northern 5
Complete Results

Ehresman Invitational
Boys (11 teams): 5. Temple Christian 30
Girls (11 teams): 11. Temple Christian 0

By |2018-04-07T23:15:36-04:00April 6th, 2018|Hardin Northern, Scores, Temple Christian, Track Boys, Track Girls, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 4/6 Track & Field Results

2017 OHSAA State Track and Field Championships

Division III
Boys
23. Hardin Northern 10, 39. Waynesfield-Goshen 6, 66. Temple Christian 1
State Qualifiers:
110 Meter Hurdles 39″: 8. Cameron Worsham, Temple Christian
1600 Meter Run: 2. Nicholas Bame, Hardin Northern (State Runner-Up)
400 Meter Dash: 3. Tyler Eller, Waynesfield-Goshen
300 Meter Hurdles 36″: 14. Cameron Worsham, Temple Christian
800 Meter Run: 1. Nicholas Bame, Hardin Northern
Pole Vault: 11. Joshua Searson, Waynesfield-Goshen

Girls
10. Temple Christian 16, 43. Upper Scioto Valley 5, 68. Lehman Catholic 2, 74. Ridgemont 1
State Qualifiers:
100 Meter Hurdles 33″: 3. Madison Yingst, Temple Christian; 4. Megan Carey, Upper Scioto Valley
100 Meter Dash: 16. Madison Yingst, Temple Christian
400 Meter Dash: 7. Alanna O’Leary, Lehman Catholic
300 Meter Hurdles 30″: 1. Madison Yingst, Temple Christian (State Champion)
200 Meter Dash: 10. Sidney Richardson, Ridgemont; 14. Madison Yingst, Temple Christian
Pole Vault: 8. Meadow Cromer, Ridgemont

Complete Results

By |2017-06-04T13:20:33-04:00June 3rd, 2017|Hardin Northern, Lehman Catholic, Ridgemont, Scores, Temple Christian, Track Boys, Track Girls, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2017 OHSAA State Track and Field Championships

5/26 & 5/27 OHSAA Track & Field Regionals

Division III – Region 12 – Troy Regional
(top 4 in each event qualify for State)
Boys
13. Temple Christian 15, 41. Riverside 2
State Qualifiers:
110 Meter Hurdles 39″: 1. Cameron Worsham, Temple Christian
300 Meter Hurdles 36″: 4. Cameron Worsham, Temple Christian

Girls
5. Temple Christian 34, 24. Lehman Catholic 8, 36. Perry 2
State Qualifiers:
100 Meter Hurdles 33″: 1. Madison Yingst, Temple Christian
100 Meter Dash: 3. Madison Yingst, Temple Christian
400 Meter Dash: 3. Alanna O’Leary, Lehman Catholic
300 Meter Hurdles 30″: 1. Madison Yingst, Temple Christian
200 Meter Dash: 2. Madison Yingst, Temple Christian

Complete Results

Division III – Region 10 – Tiffin Regional
(top 4 in each event qualify for State)
Boys
8. Waynesfield-Goshen 22, 12. Hardin Northern 20, 39. Upper Scioto Valley 3.5
State Qualifiers:
1600 Meter Run: 1. Nicholas Bame, Hardin Northern
400 Meter Dash: 2. Tyler Eller, Waynesfield-Goshen
800 Meter Run: 1. Nicholas Bame, Hardin Northern
Pole Vault: 3. Joshua Searson, Waynesfield-Goshen

Girls
15. Ridgemont 17, 22. Upper Scioto Valley 10, 44. Waynesfield-Goshen 1
State Qualifiers:
100 Meter Hurdles 33″: 1. Megan Carey, Upper Scioto Valley
200 Meter Dash: 2. Sidney Richardson, Ridgemont
Pole Vault: 3. Meadow Cromer, Ridgemont

Complete Results

By |2017-05-28T01:45:38-04:00May 27th, 2017|Hardin Northern, Lehman Catholic, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Track Boys, Track Girls, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 5/26 & 5/27 OHSAA Track & Field Regionals

5/20 OHSAA Track & Field Districts

Division III District Tournament at Spencerville
Boys (First four boys in each event qualify to the Regional in Troy)
12. Temple Christian 26, 16. Perry 0

Girls (First four boys in each event qualify to the Regional in Troy)
8. Temple Christian 40, 11. Perry 22

Complete Results

Regional Qualifiers:
Boys
110 Meter Hurdles: 1. Cameron Worsham, Temple Christian
300 Meter Hurdles: 1. Cameron Worsham, Temple Christian
200 Meter Dash: 3. Cameron Worsham, Temple Christian

Girls
100 Meter Hurdles: 1. Madison Yingst, Temple Christian
100 Meter Dash: 1. Madison Yingst, Temple Christian; 3. Tia Barfield, Perry
300 Meter Hurdles: 1. Madison Yingst, Temple Christian
200 Meter Dash: 1. Madison Yingst, Temple Christian; 3. Tia Barfield, Perry
Shot Put: 2. E’ Nautica Crocket, Perry

Division III District Tournament at Findlay
Boys (First four boys in each event qualify to the Regional in Tiffin)
2. Waynesfield-Goshen 76, 8. Upper Scioto Valley 42, 11. Hardin Northern 37, 18. Ridgemont 3

Girls (First four boys in each event qualify to the Regional in Tiffin)
9. Ridgemont 29, 13. Upper Scioto Valley 20, 15. Waynesfield-Goshen 13.5, 18. Hardin Northern 8.5

Complete Results

Regional Qualifiers:
Boys
4×800 Meter Relay: 2. Hardin Northern (Gabe Sheldon/Eli Cooper/Owen Bame/Nicholas Bame)
110 Meter Hurdles: 3. Brandon James, Waynesfield-Goshen
100 Meter Dash: 2. Tyler Eller, Waynesfield-Goshen
1600 Meter Run: 1. Nicholas Bame, Hardin Northern
4×100 Meter Relay: 2. Upper Scioto Valley (Keith Flowers/Chase Rose/Brady Hipsher/Croft Bauer); 4. Waynesfield-Goshen (Ryan Hershberger/Dustin Klenke/Wesley Eller/Kurtis Bowersock)
400 Meter Dash: 1. Tyler Eller, Waynesfield-Goshen
300 Meter Hurdles: 3. Brandon James, Waynesfield-Goshen
800 Meter Run: 1. Nicholas Bame, Hardin Northern; 3. Brady Hipsher, Upper Scioto Valley; 4. Gabe Sheldon, Hardin Northern
200 Meter Dash: 2. Tyler Eller, Waynesfield-Goshen
4×400 Meter Relay: 3. Waynesfield-Goshen (Wesley Eller/Zane Wicker/Tyler Eller/Brandon James)
Discus Throw: 4. Brock Waitman, Waynesfield-Goshen
High Jump: 2. Chase Rose, Upper Scioto Valley
Long Jump: 1. Chase Rose, Upper Scioto Valley; 4. Gabriel James, Waynesfield-Goshen
Pole Vault: 3. Joshua Searson, Waynesfield-Goshen; 4. Korwin Kurtz, Upper Scioto Valley

Girls
100 Meter Hurdles: 1. Megan Carey, Upper Scioto Valley
100 Meter Dash: 2. Sidney Richardson, Ridgemont
1600 Meter Run: 2. Bailie Barrington, Waynesfield-Goshen
300 Meter Hurdles: 1. Megan Carey, Upper Scioto Valley
800 Meter Run: 4. Bailie Barrington, Waynesfield-Goshen
200 Meter Dash: 2. Sidney Richardson, Ridgemont
Pole Vault: 1. Meadow Cromer, Ridgemont

Division III District Tournament at Milton-Union
Boys (First four boys in each event qualify to the Regional in TBA)
12. Riverside 21, 16. Lehman Catholic 3

Girls (First four boys in each event qualify to the Regional in TBA)
8. Lehman Catholic 29, 18. Riverside 0

Complete Results

Regional Qualifiers:
Boys
100 Meter Dash: 4. Ollie Jacobs, Riverside
400 Meter Dash: 2. Ollie Jacobs, Riverside

Girls
4×100 Meter Relay: 3. Lehman Catholic (Lauren McFarland/Kaitrin O’Leary/Rylie McIver/Alanna O’Leary)
400 Meter Dash: 3. Alanna O’Leary, Lehman Catholic
200 Meter Dash: 3. Alanna O’Leary, Lehman Catholic

By |2017-05-21T02:07:27-04:00May 20th, 2017|Hardin Northern, Lehman Catholic, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Track Boys, Track Girls, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 5/20 OHSAA Track & Field Districts

2017 NWCC Track & Field Championships

Congrats to the Waynesfield-Goshen boys and girls teams on winning the 2017 NWCC Track & Field Championships.

Boys
1. Waynesfield-Goshen 180, 2. Upper Scioto Valley 114, 3. Hardin Northern 99, 4. Riverside 48.5, 5. Temple Christian 28, 6. Lehman Catholic 27.5, 7. Ridgemont 25, 8. Perry 0

Girls
1. Waynesfield-Goshen 118, 2. Lehman Catholic 109, 3. Hardin Northern 81, 4. Ridgemont 79, 5. Temple Christian 56, 6. Upper Scioto Valley 41, 7. Perry 28, 8. Riverside 5

Complete Results

By |2017-05-13T17:12:32-04:00May 13th, 2017|Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Track Boys, Track Girls, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2017 NWCC Track & Field Championships

4/4 Track & Field Results

Bellefontaine Tri-Meet
Boys: Bellefontaine 105, Waynesfield-Goshen 52, Upper Scioto Valley 18
Girls: Bellefontaine 103, Waynesfield-Goshen 48, Upper Scioto Valley 17
Complete Results

Marion Local Quad Meet
Boys: Anna 125.5, Marion Local 59, Botkins 55.5, Lehman Catholic 13
Girls: Anna 110, Marion Local 67.5, Botkins 36.5, Lehman Catholic 28
Complete Results

By |2017-04-06T00:06:42-04:00April 4th, 2017|Lehman Catholic, Scores, Track Boys, Track Girls, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 4/4 Track & Field Results