12/12 Boys Basketball Scores

Hardin Northern 61 North Baltimore 56
Milton-Union at Lehman Catholic (ppd)
Perry 69 Ada 49
Ridgemont 61 Pleasant 58
Dayton Christian 63 Riverside 59
Temple Christian at Cory-Rawson (ppd)
Shawnee 83 Upper Scioto Valley 40
Jackson Center 59 Waynesfield-Goshen 22

By |2020-12-13T12:00:27-05:00December 12th, 2020|Basketball Boys, Hardin Northern, Lehman Catholic, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 12/12 Boys Basketball Scores

2020 OHSVCA Volleyball All-Ohio Teams

The Ohio High School Volleyball Coaches Association announced the 2020 Volleyball All-Ohio teams.

Division IV All-Ohio
Second Team
Reese Geise – OH – Lehman Catholic

Honorable Mention
Pyper Sharkins – L – Lehman Catholic

Complete 2020 OHSVCA Volleyball All-Ohio Teams: Division I | Division II | Division III | Division IV

By |2020-11-28T23:08:55-05:00November 10th, 2020|Lehman Catholic, NWCC, Scores, Volleyball|Comments Off on 2020 OHSVCA Volleyball All-Ohio Teams

2020 NWCC Football All-Conference Teams

The Northwest Central Conference (NWCC) football coaches met to vote on the leagues All Conference team on Sunday.

Riverside’s Kale Long was the unanimous selection as the Offensive Player of the Year. Perry’s Devares Glenn was named Defensive Player of the Year for the second year in a row. Coach of the Year was awarded to Zach Winslow of Elgin.

The NWCC also included Ridgedale and Crestline as Football members for 2020. Both will compete in Football going forward with Ridgedale joining the NWCC as a full member starting in the Fall 2021 campaign.

First Team – Offense
QB – Ryan Yingst – Perry
RB – Kale Long – Riverside
RB – Joseph Taviano – Perry
RB – Wade Gamble – Ridgemont
End – Owen Wetherill – Hardin Northern
End – Layton Campbell – Waynesfield-Goshen
TE – Jaquarius Austin – Perry
C – Hunter Klett – Perry
G – Demarion Gibson – Perry
G– Jacob Sheets – Elgin
T – Conner Stewart – Lehman Catholic
T– Lance Good – Hardin Northern
T- Max Stephens – Riverside
K – Nevin Robson – Hardin Northern

First Team – Defense
DL – Demarion Gibson – Perry
DL – Connor Sanders – USV
DL – Nick Rivers – Elgin
DL – Ethan Clark – Crestline
LB – Kale Long – Riverside
LB – Dyonte Parker – Perry
LB – John Edwards – Lehman Catholic
LB – Hunter Klett – Perry
LB – Carter Andrich – Elgin
DB – Devares Glenn – Perry
DB – Owen Wetherill – Hardin Northern
DB – Nevin Robson – Hardin Northern
DB – Deven Frilling – Riverside
P – Michael McFarland- Lehman Catholic

Second Team – Offense
QB – Nevin Robson – Hardin Northern
RB – Nathan Sollmann – Lehman Catholic
RB – Kevin Kline – Elgin
RB – Jackson Rohrs – USV
End – Terry Riley – Perry
End – Calvin Reed – Crestline
TE – Tristan Fisher – USV
C – Alec Gordon – Ridgedale
G – Austin Birt – Waynesfield-Goshen
G – Dylan Smith – Riverside
T – Tim Hendley – Perry
K – Ryder Siebeneck – Waynesfield-Goshen

Second Team – Defense
DL – Jvontae Cousey – Perry
DL – Mason Roby – Hardin Northern
DL – Walker Whitaker – Riverside
DL – Kyle Robinson -Riverside
LB – Joseph Taviano – Perry
LB – Dylan Ward – Ridgemont
LB – Kadyn Hurley – USV
DB – Terry Riley – Perry
DB – Landon Mabe – Elgin
DB – Layton Campbell –Waynesfield-Goshen
DB – Jackson Rohrs – USV
P – Ryan Yingst – Perry

Honorable Mention
Elijah Caudill – Perry
Wyatt McElroy – Perry
Andre Clavell – Perry
Jordan McCormack – Elgin
Jason Hines – Elgin
Cy Starcher – Elgin
AJ Newson – Lehman Catholic
Hayden Sever – Lehman Catholic
Landon McIver – Lehman Catholic
Blaine Castle – Upper Scioto Valley
Kevin Smith – Upper Scioto Valley
Jason Helton – Upper Scioto Valley
Michael Burns – Ridgedale
Adam Beard – Ridgedale
Kyle Jolliff – Ridgedale
Austin Elsasser – Ridgemont
Jayden Streets – Ridgemont
Gabe Hamilton – Ridgemont
Ethan Jackson – Riverside
Warren Shockey – Riverside
Landon Stewart – Riverside
Cooper Roberts – Waynesfield-Goshen
Blake Barnes – Waynesfield-Goshen
Jayden Elliott – Waynesfield-Goshen
Wade Crooks – Hardin Northern
Brock Hipsher – Hardin Northern
Kobee Hooker – Hardin Northern
Brock Noblit- Crestline
Austin Silverwood – Crestline
Jake Bruce – Crestline

By |2020-11-02T22:35:25-05:00November 2nd, 2020|Crestline, Elgin, Football, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Riverside, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2020 NWCC Football All-Conference Teams

10/24 OHSAA Cross Country Districts

Boys Division III – District 1 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
5. Waynesfield-Goshen 146, 7. Upper Scioto Valley 165
Individual Regional Qualifiers: 2. Zack Britton, Upper Scioto Valley; 7. Joe Parker, Upper Scioto Valley
Complete Results

Boys Division III – District 2 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
6. Hardin Northern 168, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: 1. Brayden Yingst, Perry; 8. Aiden Gatchel, Hardin Northern
Complete Results

Girls Division III – District 2 – Columbus Grove
Qualifiers: Top three teams and those individuals that finish in the top 12 advance to the regional tournament at Tiffin.
4. Waynesfield-Goshen 109, 7. Hardin Northern 186, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: 2. Taylor Spencer, Waynesfield-Goshen
Complete Results

By |2020-10-25T22:06:37-04:00October 24th, 2020|Cross Country Boys, Cross Country Girls, Elgin, Hardin Northern, Lehman Catholic, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 10/24 OHSAA Cross Country Districts

2020 NWCC Volleyball All-Conference Teams

NWCC PLAYER OF THE YEAR: LAURYN SANFORD, RIVERSIDE
NWCC COACH OF THE YEAR: KERRI MEADE, RIVERSIDE

1ST TEAM
LAURYN SANFORD‐RIVERSIDE
JENNA WOODS‐RIVERSIDE
SIERRA SNOW‐RIVERSIDE
REESE GEISE‐LEHMAN CATHOLIC
PYPER SHARKINS‐LEHMAN CATHOLIC
CALLIE CROMER‐RIDGEMONT
CECE WORSHAM‐TEMPLE CHRISTIAN
RENEE NEWTON‐HARDIN NORTHERN

2ND TEAM
ALLISON KNIGHT‐RIVERSIDE
CAROLINE WESNER‐LEHMAN CATHOLIC
KAYLEE LINHART‐TEMPLE CHRISTIAN
ERIS McCOY‐HARDIN NORTHERN
MADDIE FLINN‐WAYNESFIELD‐GOSHEN
MARY HOERSTEN‐PERRY
ANNABELL PLAUGHER‐PERRY
ALLISON MOORE‐USV

HONORABLE MENTION
ELGIN: KAMRYN MELOY, ALYVIA ROTH
HARDIN NORTHERN: GABBI HACKWORTH, KENNEDY HALL
LEHMAN CATHOLIC: MEGAN CARLISLE, TAYLOR GEISE
PERRY: LEXENNA LEE, ALYSSA KLETT
RIDGEMONT: AMANDA HOWLAND, NICOLE FRESHCORN
RIVERSIDE: JADE COPAS, HAILEE HARSHBARGER
TEMPLE CHRISTIAN: JESSICA HOLLOWAY, LINDSEY STUMP
UPPER SCIOTO VALLEY: EMMA HUNSAKER, KENNEDY HALL
WAYNESFIELD‐GOSHEN: RYLIE BARRINGTON, PEYTON SPENCER

 

By |2020-10-19T22:02:15-04:00October 19th, 2020|Elgin, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Volleyball, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2020 NWCC Volleyball All-Conference Teams

2020 OHSAA Football Playoff Brackets

Division VI, Region 23
Elgin

Division VII, Region 25
Crestline

Division VII, Region 26
Hardin Northern, Perry, Ridgedale, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen

Division VII, Region 28
Lehman Catholic, Ridgemont, Riverside

 

 

By |2020-10-18T19:51:29-04:00October 18th, 2020|Crestline, Elgin, Football, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Riverside, Scores, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2020 OHSAA Football Playoff Brackets
Go to Top