Address: 510 S. Courtright St McGuffey, OH 45859
Principal: Lindsay Thompson | Office Phone: 419-757-3231
Athletic Director: Dylan Hunsicker | Office Phone: 419-757-3231
Map to Upper Scioto Valley Schools
Upper Scioto Valley NWCC Championships
Football (2): 21, 16
Boys Golf (3): 18, 13, 12
Volleyball (0): none
Boys Basketball (3): 23, 18, 14
Girls Basketball (6): 17, 16, 15, 14, 09, 08
Baseball (0): none
Softball (0): none
Boys Track (0): none
Girls Track (0): none
Upper Scioto Valley State Appearances
State Championships
1994 Boys Basketball State Championship
1994 Girls Basketball State Championship
1993 Girls Basketball State Championship
State Runner-Up
none
State Semifinalists
none
Football State Playoff Appearances (1): 16
News & Scores
3/1 OHSAA Boys Basketball Sectionals
Division IV Sectional Championship
New Bremen 64 Upper Scioto Valley 45
Division IV Sectional Championship
St. Henry 72 Perry 58
2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals
Division IV Sectional Semifinal
Lincolnview 46 Cory-Rawson 35
Division IV Sectional Semifinal
New Bremen 67 Ridgemont 50
Division IV Sectional Semifinal
Upper Scioto Valley 58 Fort Recovery 45
Division IV Sectional Semifinal
Perry 38 Temple Christian 27
Division IV Sectional Semifinal
Marion Local 60 Waynesfield-Goshen 23
Division IV Sectional Semifinal
Gibsonburg 69 North Baltimore 34
Division IV Sectional Semifinal
New Riegel 79 Hardin Northern 58
Division IV Sectional Semifinal
Elgin 44 Berne Union 28
2023-24 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams
NWCC Player of the Year: Alex Sanders, Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Dre White, Upper Scioto Valley
1st Team
Wilson Garmatter, Cory-Rawson
Owen Clark, North Baltimore
Xavier Stuck, Ridgemont
Alex Sanders, Upper Scioto Valley
Maddox Underwood, Upper Scioto Valley
Levi Glick, Waynesfield-Goshen
2nd Team
Stephen Castillo, Elgin
Xander Wilson, Hardin Northern
Cooper Thomas, Hardin Northern
Zamere Daniel, Perry
Colton Bailey, Ridgemont
Dawson Clay, Temple Christian
Honorable Mention
Preston Stumpp, Cory-Rawson
Blake Boehm, Cory-Rawson
Nate Freshour, Elgin
Donaven Stith, Elgin
Nolan Hopson, Hardin Northern
Landon Wetherill, Hardin Northern
Wyatt Baltz, North Baltimore
Rowan Tackett, North Baltimore
Marcus Hill, Perry
Brady Shively, Perry
Eric Gottfried, Ridgedale
Evan Ricketts, Ridgedale
Kolton Manns, Ridgemont
Harrison Reppart, Ridgemont
Isaiah Kiser, Temple Christian
Jabaz DuPree, Temple Christian
Mason Thompson, Upper Scioto Valley
Beau Sanders, Upper Scioto Valley
Dalton Jordan, Waynesfield-Goshen
Landin Dewitt, Waynesfield-Goshen
2023-24 NWCC Girls Basketball All-Conference Teams
NWCC Player of the Year: Tatelyn Faraglia, Waynesfield-Goshen
NWCC Coach of the Year: Ted Patton, Perry
1st Team
Chelcie McVetta, Cory-Rawson
Maycee Muselin, Elgin
Sam Girton, Elgin
Khaliah Luster, Perry
Raegan Hutchison, Waynesfield-Goshen
Tatelyn Faraglia, Waynesfield-Goshen
2nd Team
Morgan McVetta, Cory-Rawson
Zyasija Scott, Perry
Mary Hoersten, Perry
Lexenna Lee, Perry
Lauren Leslie, Ridgedale
Anna Ramsey, Ridgemont
Tarynn Vorhes, Waynesfield-Goshen
Honorable Mention
Lanie Kempf, Cory-Rawson
Allison Stuckey, Cory-Rawson
Jordan Wall, Elgin
Madison Hill, Elgin
Alaina Thomas, Hardin Northern
Heidi Trachsel, Hardin Northern
Kaylee Allison, North Baltimore
Mackenna Ducat, North Baltimore
Miauni Hall, Perry
Tyanah Gordon, Perry
Camryn Thiel, Ridgedale
Brenda Scott, Ridgedale
Jayda Dondrea, Ridgemont
Ruth Eckstein, Ridgemont
Nevaeh Lowery, Upper Scioto Valley
Layla Hunsicker, Upper Scioto Valley
Cambrey Miller, Waynesfield-Goshen
Makenna Shaw, Waynesfield-Goshen
2/24 OHSAA Girls Basketball Sectionals
Division IV Sectional Championship
New Bremen 42 Perry 25
Division IV Sectional Championship
Marion Local 55 Upper Scioto Valley 8
Division IV Sectional Championship
St. Henry 66 Waynesfield-Goshen 29
Division IV Sectional Championship
Ottoville 58 Cory-Rawson 20
2/23 NWCC Boys Basketball Scores
Upper Scioto Valley 62 Cory-Rawson 38
Ridgedale 51 Elgin 42
North Baltimore 66 Hardin Northern 51
Ridgemont 75 Perry 49
Waynesfield-Goshen 50 Temple Christian 45
2/17 Boys Basketball Scores
Van Buren 54 Cory-Rawson 33
Ridgemont 77 McComb 56
Ada 44 Temple Christian 37
Carey 57 Upper Scioto Valley 42
Waynesfield-Goshen 48 Mechanicsburg 45
2/16 NWCC Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 51 Temple Christian 48
Hardin Northern 42 Elgin 37
Upper Scioto Valley 68 North Baltimore 48
Ridgedale 58 Perry 51
Waynesfield-Goshen 66 Ridgemont 59
2/15 NWCC Girls Basketball Scores
Elgin 58 Hardin Northern 28
Upper Scioto Valley 45 North Baltimore 41
Perry 39 Ridgedale 24
Waynesfield-Goshen 54 Ridgemont 43
Non-Conference:
Leipsic 46 Cory-Rawson 26
2024 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets
Division IV
Central 2 – Sectional/District
9. Ridgedale, 14. Elgin
Northwest 2 – Sectional/District
11. Cory-Rawson
Northwest 3 – Sectional/District
11. North Baltimore, 12. Hardin Northern
Northwest 4 – Sectional/District
4. Ridgemont, 5. Upper Scioto Valley, 8. Perry, 10. Temple Christian, 12. Waynesfield-Goshen
2/10 Boys Basketball Scores
Hardin Northern 69 Vanlue 30
North Baltimore 48 Arcadia 43
Kenton 60 Perry 34
Temple Christian 43 McComb 39
Pandora-Gilboa 72 Upper Scioto Valley 37
Columbus Grove 54 Waynesfield-Goshen 46
2/9 NWCC Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 55 Ridgemont 54
Perry 64 Elgin 38
Upper Scioto Valley 67 Hardin Northern 34
North Baltimore 37 Temple Christian 35
Waynesfield-Goshen 54 Ridgedale 34
2/8 NWCC Girls Basketball Scores
Ridgemont 32 Cory-Rawson 27
Elgin 53 Perry 40
Upper Scioto Valley 43 Hardin Northern 35
2/7 NWCC Boys Basketball Scores
Upper Scioto Valley 75 Ridgedale 44
2024 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets
Division III
Central 1 – Sectional/District
15. Elgin
Division IV
Northwest 3 – Sectional/District
8. North Baltimore
Northwest 5 – Sectional/District
9. Cory-Rawson
Northwest 6 – Sectional/District
4. Perry, 8. Waynesfield-Goshen, 9. Upper Scioto Valley, 11. Hardin Northern, 12. Ridgemont
Central 1 – Sectional/District
8. Ridgedale