8/21 NWCC Volleyball Scores
Upper Scioto Valley 3 Cory-Rawson 0
Non-Conference:
Ridgemont at Triad
Upper Scioto Valley 3 Cory-Rawson 0
Non-Conference:
Ridgemont at Triad
Van Buren defeated Cory-Rawson
Elgin at Mount Gilead
McComb 3 Hardin Northern 0
Continental 3 North Baltimore 0
Perry 2 Spencerville 0
Perry 2 Ridgemont 0
Spencerville 2 Ridgemont 0
Calvary Christian 2 Temple Christian 0
Temple Christian 2 Monclova Christian 0
Ada 3 Waynesfield-Goshen 1
Division IV District Semifinal at Wapakoneta
New Bremen 3 Temple Christian 0
NWCC Player of the Year: Cecelia Worsham – Temple Christian
NWCC Coach of the Year: Tim Acklin – Temple Christian
1st Team
Mary Hoersten – Perry
Lexenna Lee – Perry
Bryce James – Perry
Cecelia Worsham – Temple Christian
Jessica Holloway – Temple Christian
Juliette Kinnear – Temple Christian
Hannah Cook – Ridgedale
Lauren Leslie – Ridgedale
Grace Staton – Ridgedale
2nd Team
Ava Hopson – Hardin Northern
Rhema Pernell – Perry
Hailey Smith – Temple Christian
Kaylee Linhart – Temple Christian
Kennedy Hall – Upper Scioto Valley
Patiance Cole – Upper Scioto Valley
Sami Parker – Waynesfield-Goshen
Tatelyn Faraglia – Waynesfield-Goshen
Honorable Mention
Alyvia Roth – Elgin
Jordan Wall – Elgin
Bella Wilson – Hardin Northern
Cadence Coy – Hardin Northern
Isabella Anderson – Perry
Alexa Burgess – Perry
Lilly Ruth – Ridgedale
Mylee Mullins – Ridgedale
Hallie Howard – Ridgemont
Avery Newland – Ridgemont
Grace Korwin – Temple Christian
Emily Bontrager – Temple Christian
Nevaeh Lowery – Upper Scioto Valley
Caitlyn Cunningham – Upper Scioto Valley
Olivia Turner – Waynesfield-Goshen
Zaria DeLeon – Waynesfield-Goshen
Division IV Sectional Championship
Fisher Catholic 3 Ridgedale 0
Division IV Sectional Championships at New Bremen
New Bremen 3 Upper Scioto Valley 0
Temple Christian 3 Spencerville 1
Division IV Sectional Championship at Marion Local
New Knoxville 3 Perry 1
Division IV Sectional Championship at Mohawk
Mohawk 3 Hardin Northern 0
Division IV Sectional Championship
Ridgedale 3 Mount Gilead 0
Division IV Sectional Semifinal
Lima Central Catholic vs. Upper Scioto Valley
Division IV Sectional Semifinal
Minster 3 Waynesfield-Goshen 0
Division IV Sectional Semifinal
Hardin Northern 3 Ridgemont 0
North Union 3 Upper Scioto Valley 0
Temple Christian 3 Elgin 0
Hardin Northern 3 Waynesfield-Goshen 0
Perry 3 Ridgedale 0
Upper Scioto Valley 3 Ridgemont 0
Ridgedale 3 Ridgemont 0
Non-Conference:
Perry 3 Vanlue 0
Temple Christian 3 North Baltimore 1
Arcadia at Upper Scioto Valley
Riverdale 3 Waynesfield-Goshen 2
Division III
Mount Vernon 2 – Sectional/District
Elgin
Division IV
Mt. Blanchard – Sectional/District
Hardin Northern, Ridgemont
Wapakoneta – Sectional/District
Temple Christian, Perry, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen
Worthington – Sectional/District
Ridgedale
Colonel Crawford at Elgin
Ridgedale 3 North Baltimore 1
Vanlue 3 Upper Scioto Valley 0
Van Wert 3 Waynesfield-Goshen 0
Tri-Meet at Hardin Northern
Cory-Rawson at Hardin Northern
Allen East 2 Hardin Northern 0
Upper Scioto Valley at Elgin
Hardin Northern at Ridgemont
Temple Christian 3 Perry 1
Ridgedale 3 Waynesfield-Goshen 1
Perry 3 Lima Senior 0
Ridgedale 3 Triad 0
Allen East 3 Ridgemont 0
Temple Christian 3 Spencerville 0
Ada 3 Upper Scioto Valley 0
Indian Lake 3 Waynesfield-Goshen 0
Keegan McKee Tournament at Ridgemont
Perry 2 Elgin 1
Perry 2 Ridgemont 0
Ridgedale 2 Elgin 0
Upper Scioto Valley, Ridgemont
Riverdale 2 Upper Scioto Valley 0
Riverdale 2 Ridgemont 0
5th Place: Elgin 2 Ridgemont 1
3rd Place: Upper Scioto Valley, Ridgedale
Championship: Riverdale 2 Perry 0
Elgin at Ridgemont
Temple Christian 3 Hardin Northern 0
Ridgedale 3 Upper Scioto Valley 1
Perry 3 Hardin Northern 0
Shekinah Christian 3 Ridgedale 0
Kenton 3 Upper Scioto Valley 0