2019 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division III
Columbus 2 District
Elgin

Division IV
Wapakoneta District
Coldwater Sectional: Waynesfield-Goshen
Bath Sectional: Perry, Ridgemont, Upper Scioto Valley

Elida District
Van Wert Sectional: Temple Christian

Findlay District
Van Buren Sectional: Hardin Northern

Dayton 1 District
Piqua Sectional: Riverside

Dayton 2 District
Piqua Sectional: Lehman Catholic

By |2019-03-04T21:41:14-04:00March 3rd, 2019|Basketball Boys, Elgin, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2019 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

2/26 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Coldwater
Fort Recovery 70 Waynesfield-Goshen 34

Division IV Sectional Semifinals at Bath
Ridgemont 63 Allen East 60
Upper Scioto Valley 52 New Bremen 48

Division IV Sectional Semifinal at Van Wert
Temple Christian 48 Fort Jennings 47

Division IV Sectional Championship at Piqua
Fort Loramie 55 Riverside 35

By |2019-02-27T00:42:23-04:00February 26th, 2019|Basketball Boys, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2/26 OHSAA Boys Basketball Sectionals

2018-19 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams

NWCC Player of the Year: Brody Bowman – Temple Christian
NWCC Coach of the Year: Matt Tabler – Perry

First Team
Chazz Jackson – Perry
Jamal Whiteside – Perry
Lane Willoby – Riverside
Brody Bowman – Temple Christian
Wayne Lowery – Upper Scioto Valley
Quinn Sanders – Upper Scioto Valley

Second Team
Cam Miller – Elgin
Nevin Robson – Hardin Northern
Luke Frantz – Lehman Catholic
Ryan Yingst – Perry
Landon Newland – Ridgemont
Mason Stuck – Ridgemont
Layton Campbell – Waynesfield-Goshen

Honorable Mention
Stormy Goddard – Elgin
Riley McElroy – Elgin
Hunter Jolliff – Hardin Northern
Owen Wetherill – Hardin Northern
Brendan O’Leary – Lehman Catholic
Bryce Kennedy – Lehman Catholic
Louis Hoersten – Perry
Terry Riley – Perry
Jayden Streets – Ridgemont
Connor Martino – Ridgemont
Kameron Schlumbohm – Riverside
Kyle Knight – Riverside
Dawson Draper – Temple Christian
Dakota Clay – Temple Christian
Wyatt Daniels – Upper Scioto Valley
Dylan Thompson – Upper Scioto Valley
Britton Elliott – Waynesfield-Goshen

By |2019-02-25T17:19:43-04:00February 24th, 2019|Basketball Boys, Elgin, Hardin Northern, Lehman Catholic, NWCC, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2018-19 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams

2/16 Boys Basketball Scores

Cory-Rawson 60 Hardin Northern 49
Fairlawn 52 Lehman Catholic 43
Perry 62 Botkins 45
Ridgemont 80 Vanlue 41
Jackson Center 73 Riverside 48
Ada 55 Temple Christian 54
Upper Scioto Valley 90 North Baltimore 67
Allen East 51 Waynesfield-Goshen 36

By |2019-02-16T23:25:18-04:00February 16th, 2019|Basketball Boys, Hardin Northern, Lehman Catholic, Perry, Ridgemont, Riverside, Scores, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen|Comments Off on 2/16 Boys Basketball Scores