The NWCC has no schools ranked in the final weekly 2019 OHSFSCA State Softball Poll.
The NWCC has no schools ranked in the final weekly 2019 OHSFSCA State Poll.
The NWCC has no schools ranked in the final weekly 2019 OHSFSCA State Poll.
Division IV District Championship at Tippecanoe
National Trail 11 Riverside 9
NWCC Player of the Year: Ashley Roth – Elgin
NWCC Coach of the Year: Wendy Muselin – Elgin
First Team
Jalynn Stanley – Riverside
Grace Monnin – Lehman Catholic
Ashley Roth – Elgin
Amber Roth – Elgin
Angela Brunner – Lehman Catholic
Shelby Giles – Riverside
Krosbi Clark – Elgin
Alex Jackson – Hardin Northern
Courtnie Smith – Riverside
Cassidy Craig – Waynesfield-Goshen
Kelsey Wells – Perry
Second Team
Tirah Nelson – Elgin
Grace Brandt – Lehman Catholic
Sierra Snow – Riverside
Cassidy Knapp – Ridgemont
Rylee Shepherd – Upper Scioto Valley
Racheal Schoen – Elgin
Chloe Rudd – Elgin
Leah Kelsey – Riverside
Mikayla Fassler – Elgin
Paytin Pore – Hardin Northern
Lily Floyd – Perry
Jackie Ramsey – Ridgemont
Honorable Mention
Bekah Muselin – Elgin
Kayedon Martin – Elgin
Haylie Martin – Upper Scioto Valley
Briona Hurley – Upper Scioto Valley
Whitney Bailey – Ridgemont
Emma Smith – Ridgemont
Annabell Plaugher – Perry
Ryan Wise – Perry
Audrey Grindell – Hardin Northern
Zoey Curtis – Hardin Northern
Kalin Kreglow – Riverside
Jordyn Marshall – Riverside
Kapri Wilson – Waynesfield-Goshen
Peyton Spencer – Waynesfield-Goshen
Annie Stiver – Lehman Catholic
Hope Anthony – Lehman Catholic
Division III District Semifinal at Pickerington
Utica 8 Elgin 2
Division IV District Semifinal at Wapakoneta
Minster 15 Ridgemont 3, 5 inn.
Division IV District Semifinal
Riverside 6 Covington 0
Division III Sectional Championship
Elgin 3 Mount Gilead 1
Division IV Sectional Championship
Ridgemont 4 Hardin Northern 0
Benjamin Logan 5 Riverside 3
Lehman Catholic at Bethel
Division III Sectional Championship
Mount Gilead at Elgin (ppd to 5/10)
Division IV Sectional Championship
Riverside 3 Lehman Catholic 2, 8 inn.
Division IV Sectional Championship
New Bremen 10 Perry 0
Waynesfield-Goshen at Ridgemont
Perry 5 Upper Scioto Valley 2
Elgin 10 Hardin Northern 0
Riverside 11 Upper Scioto Valley 0, 5 inn.
Non-Conference:
Dayton Stivers at Lehman Catholic
Ridgemont 10 Crestline 0, 5 inn.
Elgin at Granville
Liberty-Benton at Hardin Northern
Russia at Lehman Catholic
Division IV Sectional Semifinal
St. Henry 10 Waynesfield-Goshen 5
Division IV Sectional Semifinal
Upper Scioto Valley at Perry
Division III
Pickerington 1 District
Elgin
Division IV
Wapakoneta District
Hardin Northern, Perry, Ridgemont, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen
Southwest 2 District
Lehman Catholic, Riverside
Kenton 5 Hardin Northern 4
Riverside vs. Sidney
Parkway vs. Riverside
Lehman Catholic at Fort Recovery (ppd)
Perry at Continental (ppd)
Hardin Northern at Kenton
Lehman Catholic at Triad
West Liberty-Salem 17 Riverside 2, 5 inn.
Upper Scioto Valley at Arlington (ppd)
Lima Central Catholic at Waynesfield-Goshen (ppd)
Elgin at Hardin Northern (ppd)
Non-Conference:
Houston at Lehman Catholic
Ridgemont at Cory-Rawson (ppd)
Riverside at Jackson Center
Upper Scioto Valley at Spencerville (ppd)
Elgin at Hardin Northern (ppd to 4/30)
Waynesfield-Goshen at Ridgemont (ppd to 5/1)
Riverside at Upper Scioto Valley (ppd)
Non-Conference:
New Bremen 9 Lehman Catholic 4
Dunbar at Lehman Catholic (DH)
Waynesfield-Goshen at Kalida (ppd)
Ridgemont 8 Perry 2
Non-Conference:
Allen East 12 Upper Scioto Valley 11, 8 inn.
Elgin 30 Upper Scioto Valley 0, 5 inn.
Hardin Northern 21 Waynesfield-Goshen 3
Lehman Catholic 7 Perry 3
Non-Conference:
Riverside 14 Russia 10