2011 NWCC All-League Football Teams

Offensive Player of the Year:  Max Burnside, Fairbanks
Co-Defensive Player of the Year:  MaClain Dyer, Upper Scioto Valley
Co-Defensive Player of the Year:  Ron Jarvis, Waynesfield-Goshen
Coach of the Year:  Gary Spencer, Waynesfield-Goshen

First Team Offense
Quarterbacks
Garret Miller, Waynesfield-Goshen; Hunter Burnett, Fairbanks; Tyler Tillman, Ridgemont
Running Backs
Gabe Hennon, Waynesfield-Goshen; Max Burnside, Fairbanks; Quis Woods, Perry; Brandon Overs, Upper Scioto Valley
Wide Receivers
Phillip Gibson, Fairbanks; C.J. Castle, Ridgemont; Kevontae Steele, Perry
Tight End
Lee Turner, Waynesfield-Goshen
Centers
Andrew Gipson, Perry; Eric Glover, Waynesfield-Goshen; Seth Evans, Upper Scioto Valley
Guards
MaClain Dyer, Upper Scioto Valley; Ron Jarvis, Waynesfield-Goshen
Tackles
Gabe Wilcox, Waynesfield-Goshen; Michal Liszeski, Fairbanks
Kicker
Brandt Huston, Fairbanks

First Team Defense
Linemen
Michal Liszeski, Fairbanks; Lee Turner, Waynesfield-Goshen; Jed Carter, Riverside; Quis Woods, Perry
Linebackers
Chris Kutz, Fairbanks; Gabe Wilcox, Waynesfield-Goshen; MaClain Dyer, Upper Scioto Valley; Ron Jarvis, Waynesfield-Goshen
Defensive Backs
Brandon Overs, Upper Scioto Valley; Levi Morris, Fairbanks; Evan Humes, Waynesfield-Goshen
Punter
Andrew Gipson, Perry

Second Team Offense
Quarterbacks
none
Running Backs
Davante Ratliff, Ridgemont; Colton Miller, Waynesfield-Goshen
Wide Receivers
Eli O’Leary, Waynesfield-Goshen
Tight End
Justin Worrell, Riverside
Centers
none
Guards
Josh Conley, Fairbanks; Seth Ewing, Perry
Tackles
Jason Daniels, Upper Scioto Valley; Ryan Shafer, Ridgemont
Kicker
Reese Overly, Ridgemont

Second Team Defense
Linemen
Nathan Turner, Waynesfield-Goshen; Jake Huber, Fairbanks; Zach Howard, Upper Scioto Valley; Derrick Freshcorn, Ridgemont; Andrew Gipson, Perry
Linebackers
Jon Hackney, Fairbanks; Mason Howard, Upper Scioto Valley; Shaquille Douglass, Perry; Justin Worrell, Riverside
Defensive Backs
Hayden Dillon, Fairbanks; Kevontae Steele, Perry; T.J. Sloan, Perry
Punter
Justin Worrell, Riverside

Honorable Mention
Perry: Caiden Dicke, J’Ton Washington, Andrew Russell
Riverside: Mason Harbour, Dallas Daniels, Scott Shreve
Ridgemont: Nathan Fout, Deric Cobb, Justice McGue
Fairbanks: Barrett Wilson, Joe Williams, Brent Nicol
Waynesfield-Goshen: Kendall Kieser, Cody Schlegel, Derrek Plapp
Upper Scioto Valley: Shane Rofe, Cole Crawford, Trenton Canfield

By |2011-11-03T22:33:57+00:00November 3rd, 2011|Football, News, NWCC|Comments Off on 2011 NWCC All-League Football Teams

NWCC Volleyball Players represented on the District 8 All-District Volleyball Teams

The NWCC was represented by Perry, Temple Christian, Upper Scioto Valley and Waynesfield-Goshen on the District 8 All-District Teams.  Perry’s Teysha Upshaw, Temple Christian’s Angie Link and Upper Scioto Valley’s Aspen Rose were named to the Division IV District 8 2nd Team.  Waynesfield-Goshen’s Bailey Collins was named Division IV District 8 Honorable Mention.

By |2011-11-01T22:17:12+00:00November 1st, 2011|News, NWCC, Volleyball|Comments Off on NWCC Volleyball Players represented on the District 8 All-District Volleyball Teams