2013 Boys All-Northwest District Basketball Teams

Division IV
First Team:
Eric Cellier, Tol. Christian, 6-2, sr., 21.7; Zach Garber, Vanlue, 6-10, sr., 23.0; Ben Riehle, Edgerton, 6-4, sr., 18.5; Curtis Giese, Delphos St. John’s, 5-10, sr., 20.4; Brandyn Reinhart, New Riegel, 5-11, sr., 21.3; Kyle Stahl, St. Henry, 6-4, sr., 18.5; Wade Gelhaus, Fort Recovery, 6-2, jr., 19.3.

Player of the year: Zach Garber, Vanlue.
Coach of the year:
Eric Rosenbeck, St. Henry.

Second Team:
Austin Adams, Oregon Cardinal Stritch, 6-3, soph., 21.0; Lucas Janowicz, Tol. Ottawa Hills, 6-4, sr., 17.2; Devin Mangas, Leipsic, 6-1, sr., 16.9; Will Vorhees, Columbus Grove, 6-6, jr., 16.0; Dalton Perry, Old Fort, 6-2, sr., 17.6; Elijah Kahlig, Fort Recovery, 6-2, jr., 19.3; Carson Manger, New Bremen, 6-2, soph., 14.3.

Third Team:
Dave Brown, Tol. Maumee Valley, 5-6, sr., 18.5; Andrew Hunter, Arlington, 5-9, jr., 13.0; Ross Kaufman, Miller City, 6-0, sr., 16.8; Austin Horstman, Kalida, 6-4, sr., 15.0; Jalen Dancer, Pioneer North Central, 5-9, sr., 16.5; Connor McCreary, North Robinson Colonel Crawford, 5-10, jr., 14.2; Denarius Harris, Sandusky St. Mary, 6-4, jr., 17.0; Cole Davidson, Old Fort, 6-1, sr., 17.4; Ryan Mikesell, St. Henry, 6-5, soph., 14.2.

Special Mention:
Dalton Buck, McComb; David Reyes, Pettisville; Tyler Bolenbaugh, Convoy Crestview; Tyrell Edmiston, Plymouth; Cade Kaple, New Washington Buckeye Central; Michael Griffin, Norwalk St. Paul; Jordan Sessler, Fremont St. Joseph; Korey Williams, New Riegel; Devon Poeppelman, Minster; Jake Allen, New Knoxville; Jordan Kreglow, Gibsonburg; Tyler Williams, Northwood; Joey Cousino, Oregon Cardinal Stritch; Geoff Beans, Tol. Ottawa Hills; R.J. Coil, Tol. Ottawa Hills; Dominique Pittman, Tol. Christian; Josh Winzeler, Tol. Christian; Ryan Creech, Tol. Emmanuel Christian; Lee Holderman, Mt. Blanchard Riverdale; Kory Williams, New Riegel; Jerry Brown, McComb; Tyler Harris, Cory-Rawson; Grant Risner, Cory-Rawson; Derek Rieman, Columbus Grove; Zach Kuhlman, Leipsic; Austin Brown, Leipsic; Michael Blunk, Arlington; Austin Lammers, Miller City; Alec Gregg, Hopewell-Loudon; Jacob Frost, North Baltimore; Landon Grim, Holgate; Jacob Smith, Defiance Ayersville; Parker Ruffer, Stryker; Zayne Colegrove, Fayette; Cole Burkholder, Fayette; Noah Ganger, Antwerp; Jacob Adams, Edgerton; Justin Kroehler, Lima Temple Christian; Jared Poling, Lima Perry; Lee Turner, Waynesfield Goshen; Dylan Hunsicker, Upper Scioto Valley; Ryan Buescher, Delphos St. John’s; Austin Adams, North Robinson Colonel Crawford; Ryan Smith, Mansfield Christian; Bryce Ernsberger, Mansfield Christian; Joe Rall, Mansfield St. Peter’s; Tre Howell, Mansfield St. Peter’s; Tyson Beebe, Plymouth; Austin Wurm, New Washington Buckeye Central; Sal Sortino, Norwalk St. Paul; Rick Heck, Monroeville; Ryan Myers, Sandusky St. Mary Central Cath.; David Seidel, Greenwich South Central; Connor Dudley, Fremont St. Joseph Central Cath.; Drew Loose, Sycamore Mohawk; Nick Wank, New Riegel; Hunter Perry, Old Fort; Luke Schwieterman, New Bremen; Justin Heitkamp, New Bremen; Luke Knapke, Maria Stein Marion Local; Adam Bertke, Maria Stein Marion Local; Kyle Williams, Van Wert Lincolnview; Brandon Kohli, Fort Jennings; Luke Schimmoeller, Ottoville.

By |2013-03-09T13:15:12-05:00March 9th, 2013|Basketball Boys, News, NWCC|Comments Off on 2013 Boys All-Northwest District Basketball Teams

2/27 OHSAA Boys Basketball Sectionals

ohsaa75Division IV Coldwater Sectional
St. Henry 85 Waynesfield-Goshen 53

Division IV Van Wert Sectional
Lincolnview 50 Temple Christian 43

Division IV Kenton Sectional
Upper Scioto Valley 78 Hardin Northern 27

Division III Fairbanks Sectional
London Madison Plains 52 Fairbanks 50

By |2013-03-03T19:28:43-05:00February 27th, 2013|Basketball Boys, Scores|Comments Off on 2/27 OHSAA Boys Basketball Sectionals

2012-13 NWCC All-League Boys Basketball Teams

nwcc_boysbasketball_150NWCC Player of the Year: Justin Kroehler, Temple Christian
NWCC Coach of the Year: Bruce Bowman, Temple Christian

First Team
Justin Kroehler – Temple Christian
Jared Poling – Perry
Phillip Gibson – Fairbanks
Lee Turner – Waynesfield-Goshen
Dylan Hunsicker – Upper Scioto Valley
Dalton Bollinger – Riverside

Second Team
Bruce Hodges – Perry
Tyler Tillman – Ridgemont
Evan Sutton – Temple Christian
Shane Rofe – Upper Scioto Valley
Andrew Rhoad – Temple Christian

Honorable Mention
Fairbanks: Ian Follmer, Jacob Adkins
Marion Catholic: Zach Langley-Maddy, Lane Flowers
Perry: Raheem Johnson, Immanuel Luster
Ridgemont: Josh Corbin, Cody Seiler
Riverside: Luke Green, Kolt Shough
Temple Christian: Taylor Zwiebel, Zeke Bolon
Upper Scioto Valley: Lane Hurley, Woody Prater
Waynesfield-Goshen: Dylan Little, Lake Turner

By |2013-02-21T00:03:24-05:00February 21st, 2013|Basketball Boys, News, NWCC|Comments Off on 2012-13 NWCC All-League Boys Basketball Teams

2/16 Boys Basketball Scores

nwcc_boysbasketball_150Allen East 82 Waynesfield-Goshen 70
Temple Christian 49 Cory-Rawson 45
Upper Scioto Valley 71 Hardin Northern 46
Perry 52 Botkins 43
Fairbanks at Buckeye Valley
Ridgemont at Wellington School

By |2013-02-17T00:54:26-05:00February 16th, 2013|Basketball Boys, Scores|Comments Off on 2/16 Boys Basketball Scores

2/5 Boys Basketball Scores

nwcc_boysbasketball_150Marion Catholic 64 Gilead Christian 40
Upper Scioto Valley 59 Carey 54
Miller City 72 Perry 55
Temple Christian 51 Lincolnview 50, OT
South Charleston Southeastern at Fairbanks
Crestline at Ridgemont

By |2013-02-06T18:48:53-05:00February 5th, 2013|Basketball Boys, Scores|Comments Off on 2/5 Boys Basketball Scores

2/1 NWCC Boys Basketball Scores

nwcc_boysbasketball_150Waynesfield-Goshen 56 Fairbanks 45
Ridgemont 53 Marion Catholic 46
Perry 64 Riverside 41
Temple Christian 70 Upper Scioto Valley 55

2020-21 NWCC Boys Basketball Standings

TeamsNWCC RecordOverall Record
1.  Perry0-02-0
1.  Upper Scioto Valley0-00-0
1.  Ridgemont0-01-0
1.  Lehman Catholic0-01-0
1. Elgin0-01-1
1. Hardin Northern0-01-0
1.  Riverside0-00-2
1.  Waynesfield-Goshen0-00-0
1.  Temple Christian0-00-1
By |2013-02-01T22:07:28-05:00February 1st, 2013|Basketball Boys, Scores|Comments Off on 2/1 NWCC Boys Basketball Scores

1/26 Boys Basketball Scores

nwcc_boysbasketball_150Fairbanks 46 Triad 43
St. Joseph C.C. 62 Marion Catholic 45
Perry 65 Allen East 64
Upper Scioto Valley 57 North Baltimore 21
Waynesfield-Goshen 71 Hardin Northern 34

By |2013-01-26T23:43:41-05:00January 26th, 2013|Basketball Boys, Scores|Comments Off on 1/26 Boys Basketball Scores
Go to Top