2011-12 NWCC Boys Basketball All-League Teams

Player of the Year – Davante Ratleff, Ridgemont
Coach of the Year –
Nick Stuck, Ridgemont

FIRST TEAM
Kevontae Steele – Perry
Phillip Gibson, Fairbanks
Kent Brenneman – Temple Christian
Jared Mitchell – Temple Christian
Eric Egbert – Riverside
Casey Getha – Marion Catholic

SECOND TEAM
Kyle Hurley – Riverside
Shane Christian – Ridgemont
Curtis Scheiderer – Fairbanks
Shane Rofe – Upper Scioto Valley
Lee Turner  – Waynesfield-Goshen

Honorable Mention
Fairbanks – Josh Conley, Curtis Benedict
Marion Catholic – Aaron Haines, Lane Flowers
Perry – Shaquille Douglas, TJ Sloan
Ridgemont – Caleb Scott, Tyler Tillman
Riverside – Justin Worrell, Dalton Bollinger
Temple Christian – Evan Sutton, Justin Kroehler
Upper Scioto Valley – Dylan Hunsicker, Luke Boecher
Waynesfield-Goshen – Dylan Little, Jacob Frank

By |2012-02-23T00:05:16+00:00February 23rd, 2012|Basketball Boys, News, NWCC|Comments Off on 2011-12 NWCC Boys Basketball All-League Teams

2011-12 NWCC Girls Basketball All-League Teams

Player of the Year – Kaylee Patton – Waynesfield-Goshen
Coach of the Year –
Mike Risner – Upper Scioto Valley

FIRST TEAM
Mady Fogle – Fairbanks
Kayla Prater – Upper Scioto Valley
Ali Goldsmith – Upper Scioto Valley
Ivy Horn – Waynesfield-Goshen
Whitney Jenkins – Riverside
Teysha Upshaw – Perry

SECOND TEAM
Morgan Hunsicker – Upper Scioto Valley
Aspen Rose – Upper Scioto Valley
Paxton Flugga – Marion Catholic
Michaela Henderson – Fairbanks
Grace Poeppelman – Ridgemont

Honorable Mention
Fairbanks – Marie Conley, Lindsay Hovis
Marion Catholic – Mikala Boltz, Madeline Severns
Perry – Lexie Davis, Abbie Patton
Ridgemont – Whitney Arseneau, Cierra James
Riverside – Monica Hurley, Monica Hurley
Upper Scioto Valley – Maura Griesheimer, Shelby Rowe
Waynesfield-Goshen – Rebecca Stevens, Sydney Buffenbarger

By |2012-02-23T00:05:38+00:00February 23rd, 2012|Basketball Girls, News, NWCC|Comments Off on 2011-12 NWCC Girls Basketball All-League Teams

2012 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division III
Columbus 2 District
Central Crossing Sectional (Fairbanks)

Division IV
Elida District

Coldwater Sectional (Waynesfield-Goshen)
Van Wert Sectional (Perry, Temple Christian)

Liberty-Benton District
Kenton Sectional (Ridgemont, Upper Scioto Valley)

Lima District
Bluffton Sectional (Perry)

Columbus 2 District
Hilliard Bradley Sectional (Marion Catholic)

Dayton 3 District
Westerville Central Sectional (Riverside)

By |2012-02-15T21:37:10+00:00February 15th, 2012|Basketball Boys, News, NWCC|Comments Off on 2012 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

2012 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division III
Worthington District
Worthington Christian Sectional (Fairbanks)

Division IV
St. Marys District
Kenton Sectional (Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen, Ridgemont)

Lima District
Bluffton Sectional (Perry)

Westerville District
Westerville Central Sectional (Marion Catholic)

Tipp City 1 District
Westerville Central Sectional (Riverside)

By |2012-02-15T21:36:41+00:00February 15th, 2012|Basketball Girls, News, NWCC|Comments Off on 2012 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets