10/28 OHSAA Cross Country Regionals

Division III Regional at Tiffin
Boys
Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
Upper Scioto Valley NTS
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

Division III Regional at Troy
Girls
Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the state.
Lehman Catholic NTS
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

10/21 OHSAA Cross Country Districts

Division III Boys – District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
12. Waynesfield-Goshen 295, Upper Scioto Valley NTS
Individual Regional Qualifiers: 9. Brady Hipsher, Upper Scioto Valley
Complete Results

Division III Boys – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
9. Hardin Northern 218, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Boys – Cedarville University
Qualifiers: Top nine teams and those individuals that finish in the top 36 advance to the regional tournament at Troy.
30. Lehman Catholic 741, Riverside NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Girls – District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
7. Hardin Northern 213, Upper Scioto Valley NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Girls – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
Waynesfield-Goshen NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Girls – Cedarville University
Qualifiers: Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the regional tournament at Troy.
15. Lehman Catholic 406, Riverside NTS
Individual Regional Qualifiers: 20. Alanna O’Leary, Lehman Catholic
Complete Results

2017 NWCC Cross Country Championships

Boys
1. Elgin 25, 2. Hardin Northern 70, 3. Upper Scioto Valley 74, 4. Waynesfield-Goshen 75, 5. Lehman Catholic 81
Complete Individual Results

Due to NWCC policies and procedures, the HS Boys race was the only race that had enough teams enter to make the HS Boys a NWCC Championship Event.

Girls
Complete Individual Results

9/16 Cross Country Results

Ottawa-Glandorf Blue/Gold Invitational
Boys Gold Division (15 teams)
14. Waynesfield-Goshen 339
Complete Results

Girls Gold Division (10 teams)
Waynesfield-Goshen NTS
Complete Results

9/9 Cross Country Results

Spencerville Bearcat Invitational
Boys Red Division (12 teams)
12. Lehman Catholic 321, Waynesfield-Goshen NTS
Complete Results

Girls Red Division (11 teams)
Lehman Catholic NTS, Waynesfield-Goshen NTS
Complete Results

9/2 Cross Country Results

Bucyrus Elks Cross Country Invitational
Boys (20 teams)
13. Elgin 296
Complete Results

Girls (16 teams)
Elgin NTS
Complete Results

Columbus Grove Invitational
Boys Small (24 teams)
24. Hardin Northern 670
Complete Team Results | Complete Results

Girls Small (13 teams)
Hardin Northern NTS
Complete Team Results | Complete Results

8/26 Cross Country Results

Boys
Bob Schul Invitational DII Small/DIII (33 teams)
31. Lehman Catholic 814, Riverside NTS
Complete Results

Colonel Crawford Early Bird Invite (13 teams)
6. Elgin 155
Complete Results

Seneca East Tiger Classic White Division (19 teams)
17. Hardin Northern 426
Complete Results

Girls
Bob Schul Invitational DIII (19 teams)
14. Lehman Catholic 385, Riverside NTS
Complete Results

Colonel Crawford Early Bird Invite (10 teams)
Elgin NTS
Complete Results

Seneca East Tiger Classic White Division (15 teams)
13. Hardin Northern 364
Complete Results

8/22 Cross Country Results

Boys
Benjamin Logan Early Bird Invitational (9 teams)
6. Hardin Northern 194

Girls
Benjamin Logan Early Bird Invitational (9 teams)
6. Hardin Northern 172