By admin|2014-11-01T22:45:43-04:00November 1st, 2014|Cross Country Girls, Lehman Catholic, Scores|Comments Off on 2014 OHSAA Cross Country State Championships
10/25 OHSAA Cross Country Regionals
Division III Boys – Region 10 – Tiffin
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
State Qualifiers: none
Complete Results
Division III Girls – Region 10 – Tiffin
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
State Qualifiers: none
Complete Results
Division III Boys – Region 12 – Troy
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
State Qualifiers: none
Complete Results
Division III Girls – Region 12 – Troy
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
6. Lehman Catholic 223
State Qualifiers: 14. Alanna O’Leary, Lehman Catholic
Complete Results
10/18 OHSAA Cross Country Districts
Division III Boys – District 1 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
10. Waynesfield-Goshen 285, 13. Perry 305
Individual Regional Qualifiers: 12. Wesley Godfrey, Perry
Complete Results
Division III Boys – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
7. Upper Scioto Valley 178
Individual Regional Qualifiers: 12. Tanner Risner, Upper Scioto Valley; 14. Jacob Parker, Upper Scioto Valley
Complete Results
Division III Girls – District 2 – Ottawa Park, Ottawa
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.
9. Waynesfield-Goshen 257, Upper Scioto Valley (no team score), Perry (no team score)
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results
Division III Boys – Dayton A – Miami Valley Career Technical Center
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Troy.
Riverside (no team score)
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results
Division III Boys – Dayton C – Miami Valley Career Technical Center
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Troy.
7. Lehman Catholic 159
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results
Division III Girls – Dayton A – Miami Valley Career Technical Center
Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Troy.
3. Lehman Catholic 71
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results
10/4 Cross Country Results
Anna Cross Country Invitational
Boys (23 teams)
18. Lehman Catholic 490, Riverside (no team score)
Complete Results
Girls (20 teams)
12. Lehman Catholic 323, Riverside (no team score)
Complete Results
10/2 Cross Country Results
Coldwater Lions Invitational
Boys (22 teams)
14. Upper Scioto Valley 425, 17. Lehman Catholic 457
Complete Results
Girls (19 teams)
13. Lehman Catholic 364, Upper Scioto Valley (no team score)
Complete Results
9/30 Cross Country Results
Allen County Invitational
Boys
Perry
Girls
Perry
William B. Saxbe Invitational
Boys
Riverside
Girls
Riverside
9/27 Cross Country Results
Best In The West
Boys (11 teams)
10. Lehman Catholic 263, Riverside (no team score)
Complete Results
Girls (9 teams)
7. Lehman Catholic 162, Riverside (no team score)
Complete Results
Old Fort Invitational
Boys Brown (18 teams)
9. Upper Scioto Valley 268
Complete Results
Girls
Upper Scioto Valley (no team score)
Complete Results
Waynesfield-Goshen Tiger Cross Country Invite
Boys
Waynesfield-Goshen
Girls
Waynesfield-Goshen
9/23 Cross Country Results
Bath Invitational
Boys
Perry, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen
Girls
Perry, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen
9/20 Cross Country Results
George Rogers Clark Park Invitational
Boys (19 teams)
Riverside (no team score)
Complete Results
Girls (15 teams)
Riverside (no team score)
Complete Results
Midwest Catholic Championships
Girls (17 teams)
11. Lehman Catholic 320
Complete Results
Boys (19 teams)
19. Lehman Catholic 559
Complete Results
9/18 Cross Country Results
Riverdale Invitational
Upper Scioto Valley
9/16 Cross Country Results
Minster Classic
Lehman Catholic
Max Evans Memorial Ohio Caverns Race
Boys (16 teams)
13. Waynesfield-Goshen 291, 14. Upper Scioto Valley 333
9/13 Cross Country Results
Graham Cross Country Invitational
Boys (14 teams)
Riverside (no team score)
Complete Results
Girls (9 teams)
Riverside (no team score)
Complete Results
O-G Blue/Gold Invitational
Boys Gold (16 teams)
16. Waynesfield-Goshen 401
Complete Results
Girls Gold (11 teams)
11. Waynesfield-Goshen 249
Complete Results
Parkway Cross Country Meet
Boys
Perry
Girls
Perry
9/9 Cross Country Results
Fort Loramie Invitational
Boys (11 teams)
7. Lehman Catholic 181
Complete Results
Girls (9 teams)
3. Lehman Catholic 87
Complete Results
9/6 Cross Country Results
Bearcat Invitational
Boys Red Division (13 teams)
7. Waynesfield-Goshen 234, 8. Lehman Catholic 241, 12. Perry 270
Complete Results
Girls Red Division (7 teams)
2. Lehman Catholic 72, Riverside (no team score), Waynesfield-Goshen (no team score)
Complete Results
Tiffin Cross Country Carnival
Boys Division IIIB (36 teams)
20. Upper Scioto Valley 513
Complete Results
9/2 Cross Country Results
Boys
Shawnee 30, Delphos St. John’s 53, Spencerville 68, Perry 77
8/30 Cross Country Results
Treaty City Invitational
Boys Division III (17 teams)
14. Lehman Catholic 363
Complete Results
Girls Division III (17 teams)
11. Lehman Catholic 264
Complete Results
8/23 Cross Country Results
St. John’s Invitational
Boys (14 teams)
12. Perry 287, 14. Waynesfield-Goshen 311
Complete Results
Girls (10 teams)
10. Waynesfield-Goshen 266
Complete Results
Bob Schul Cross Country Invitational
Boys Division III (18 teams)
8. Lehman Catholic 269
Complete Results
Girls Division III (14 teams)
5. Lehman Catholic 131
Complete Results