Address: 982 Brower Road Lima, Ohio 45801
Principal: Bruce Bowman | Office Phone: 419-227-1644
Athletic Director: BJ McPheron | Office Phone: 419-227-1644 | Email
Map to Temple Christian Schools
Temple Christian NWCC Championships
Boys Golf (1): 16
Volleyball (2): 22, 21
Boys Basketball (3): 13, 10, 08
Girls Basketball (0): none
Baseball (0): none
Boys Track (0): none
Girls Track (0): none
Temple Christian State Appearances
State Championships
none
State Runner-Up
none
State Semifinalists
none
News & Scores
2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals
Division IV Sectional Semifinal
Lincolnview 46 Cory-Rawson 35
Division IV Sectional Semifinal
New Bremen 67 Ridgemont 50
Division IV Sectional Semifinal
Upper Scioto Valley 58 Fort Recovery 45
Division IV Sectional Semifinal
Perry 38 Temple Christian 27
Division IV Sectional Semifinal
Marion Local 60 Waynesfield-Goshen 23
Division IV Sectional Semifinal
Gibsonburg 69 North Baltimore 34
Division IV Sectional Semifinal
New Riegel 79 Hardin Northern 58
Division IV Sectional Semifinal
Elgin 44 Berne Union 28
2023-24 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams
NWCC Player of the Year: Alex Sanders, Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Dre White, Upper Scioto Valley
1st Team
Wilson Garmatter, Cory-Rawson
Owen Clark, North Baltimore
Xavier Stuck, Ridgemont
Alex Sanders, Upper Scioto Valley
Maddox Underwood, Upper Scioto Valley
Levi Glick, Waynesfield-Goshen
2nd Team
Stephen Castillo, Elgin
Xander Wilson, Hardin Northern
Cooper Thomas, Hardin Northern
Zamere Daniel, Perry
Colton Bailey, Ridgemont
Dawson Clay, Temple Christian
Honorable Mention
Preston Stumpp, Cory-Rawson
Blake Boehm, Cory-Rawson
Nate Freshour, Elgin
Donaven Stith, Elgin
Nolan Hopson, Hardin Northern
Landon Wetherill, Hardin Northern
Wyatt Baltz, North Baltimore
Rowan Tackett, North Baltimore
Marcus Hill, Perry
Brady Shively, Perry
Eric Gottfried, Ridgedale
Evan Ricketts, Ridgedale
Kolton Manns, Ridgemont
Harrison Reppart, Ridgemont
Isaiah Kiser, Temple Christian
Jabaz DuPree, Temple Christian
Mason Thompson, Upper Scioto Valley
Beau Sanders, Upper Scioto Valley
Dalton Jordan, Waynesfield-Goshen
Landin Dewitt, Waynesfield-Goshen
2/23 NWCC Boys Basketball Scores
Upper Scioto Valley 62 Cory-Rawson 38
Ridgedale 51 Elgin 42
North Baltimore 66 Hardin Northern 51
Ridgemont 75 Perry 49
Waynesfield-Goshen 50 Temple Christian 45
2/17 Boys Basketball Scores
Van Buren 54 Cory-Rawson 33
Ridgemont 77 McComb 56
Ada 44 Temple Christian 37
Carey 57 Upper Scioto Valley 42
Waynesfield-Goshen 48 Mechanicsburg 45
2/16 NWCC Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 51 Temple Christian 48
Hardin Northern 42 Elgin 37
Upper Scioto Valley 68 North Baltimore 48
Ridgedale 58 Perry 51
Waynesfield-Goshen 66 Ridgemont 59
2/16 OHSAA Bowling Sectionals
Girls
Division II Sectional at Community Lanes
Four (4) teams and Four (4) individuals advance to Districts
8. Temple Christian 2434, 11. Waynesfield-Goshen 2059
Individual District Qualifiers: 15. Emma Engle, Temple Christian 479
Team Results | Individual Results
Division II Sectional at River City Bowl-A-Way
Four (4) teams and Four (4) individuals advance to Districts
6. North Baltimore 2703
Individual District Qualifiers: 9. Kenadi Lennard, North Baltimore 522
2/15 OHSAA Bowling Sectionals
Boys
Division II Sectional at Community Lanes
Four (4) teams and Four (4) individuals advance to Districts
10. Perry 2707, 11. Temple Christian 2642, 12. Waynesfield-Goshen 2349
Individual District Qualifiers: none
Team Results | Individual Results
Division II Sectional at Bowlero Lanes
Four (4) teams and Four (4) individuals advance to Districts
6. North Baltimore 3278
Individual District Qualifiers: 7. Braiden Solly, North Baltimore 562
2024 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets
Division IV
Central 2 – Sectional/District
9. Ridgedale, 14. Elgin
Northwest 2 – Sectional/District
11. Cory-Rawson
Northwest 3 – Sectional/District
11. North Baltimore, 12. Hardin Northern
Northwest 4 – Sectional/District
4. Ridgemont, 5. Upper Scioto Valley, 8. Perry, 10. Temple Christian, 12. Waynesfield-Goshen
2/10 Boys Basketball Scores
Hardin Northern 69 Vanlue 30
North Baltimore 48 Arcadia 43
Kenton 60 Perry 34
Temple Christian 43 McComb 39
Pandora-Gilboa 72 Upper Scioto Valley 37
Columbus Grove 54 Waynesfield-Goshen 46
2/9 NWCC Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 55 Ridgemont 54
Perry 64 Elgin 38
Upper Scioto Valley 67 Hardin Northern 34
North Baltimore 37 Temple Christian 35
Waynesfield-Goshen 54 Ridgedale 34
2/3 Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 39 McComb 32
Arlington 81 Hardin Northern 29
North Baltimore 57 Ada 50
Ridgemont 72 Vanlue 29
Genoa Christian Academy 44 Temple Christian 43
Coldwater 63 Upper Scioto Valley 40
Delphos Jefferson 53 Waynesfield-Goshen 45
2/3 Bowling Scores
Perry Commodore Invitational
Boys
After Baker: 1. Shawnee 1850, 2. Kenton 1632, 3. Van Wert 1603, 4. Lima Central Catholic 1519, 5. Bath 1473, 6. Perry 1470, 7. Lima Senior 1404, 8. Temple Christian 1257
Quarterfinals:
Shawnee 2 Temple Christian 0 (182-134, 159-99)
Bath 2 Lima Central Catholic 1 (191-160, 166-174, 162-146)
Van Wert 2 Perry 0 (221-191, 196-127)
Lima Senior 471 Kenton 423 (128-159, 169-123, 174-141)
Semifinals:
Shawnee 2 Bath 0 (184-146, 180-168)
Van Wert 2 Lima Senior 1 (169-174, 151-115, 223-156)
Championship
Van Wert 2 Shawnee 1
Girls
After Baker: 1. Elgin 1477, 2. Shawnee 1465, 3. Van Wert 1367, 4. Lima Senior 1155, 5. Kenton 1144, 6. Temple Christian 1078, 7. Lima Central Catholic 889
Quarterfinals:
Elgin Bye
Kenton 2 Lima Senior 0 (146-105, 127-117)
Van Wert 2 Temple Christian 0 (124-110, 148-140)
Shawnee 2 Lima Central Catholic 0 (136-110, 127-92)
Semifinals:
Elgin 2 Kenton 1 (163-156, 103-140, 138-110)
Shawnee 2 Van Wert 0 (150-128, 167-156)
Championship
Elgin 2 Shawnee 1 (127-154, 158-130, 126-121)
2/2 NWCC Boys Basketball Scores
Ridgedale 35 Cory-Rawson 32
Upper Scioto Valley 72 Elgin 40
Hardin Northern 52 Temple Christian 47
Ridgemont 79 North Baltimore 55
Perry 51 Waynesfield-Goshen 44
1/27 Boys Basketball Scores
Cory-Rawson 56 Jones Leadership Academy 14
Wynford 70 Elgin 58
Allen East 67 Hardin Northern 36
Northwood 52 North Baltimore 51
Ridgedale 69 Madison Christian 43
Temple Christian 54 Vanlue 37
Upper Scioto Valley 64 Benjamin Logan 41
Minster 82 Waynesfield-Goshen 49
2023-24 NWCC Boys Bowling All-Conference Teams
NWCC Boys Bowling Individual Champion: Caiden Mort – Perry 196.8 Avg
NWCC Boys Bowling Coach of the Year: Jared Lutz – Perry
1st Team
Caiden Mort – Perry
Hunter Gibbons – Crestline
Jayden Reynolds – Ridgedale
Troy Moore – Ridgedale
Braiden Solly – North Baltimore
Hunter Farrell – Crestline
2nd Team
Trace Trumbull – North Baltimore
Jay Carter – Waynesfield-Goshen
Brenden Miracle – Temple Christian
Oct’tavioon Hoyle – Perry
Parker Bowman – Crestline
Jace Woods – Perry
Leyton Chambers – Temple Christian