10/21 OHSAA Volleyball Sectionals
Division IV Sectional Championship
Fisher Catholic 3 Ridgedale 0
Division IV Sectional Championship
Fisher Catholic 3 Ridgedale 0
NWCC Player of the Year: Mary Hoersten – Perry
NWCC Coach of the Year: Jodi Cartagena – Perry
1st Team
Mary Hoersten (Perry)
Hannah Cook (Ridgedale)
Lauren Leslie (Ridgedale)
Lexenna Lee (Perry)
Brielle Cotterman (Upper Scioto Valley)
Alana Pernell (Perry)
Tatelyn Faraglia (Waynesfield-Goshen)
Alexa Burgess (Perry)
2nd Team
Neveah Lowery (Upper Scioto Valley)
Kenadi Lennard (North Baltimore)
Sydney Christensen (Upper Scioto Valley)
Lilly Ruth (Ridgedale)
Alauna Muniz (Perry)
Delainy Boles (Elgin)
Richelle Gleespen (Ridgedale)
Alaina Thomas (Hardin Northern)
Honorable Mention
Cory-Rawson: Morgan McVetta, Chelcie McVetta
Elgin: Jordan Wall, Maycee Muselin
Hardin Northern: Kendall Frank, Makenna Eibling
North Baltimore: Josselyn Paynter, Kenzey Young
Perry: Carlee Dalton, Kiya Manley
Ridgedale: Brenda Scott, Camryn Thiel
Ridgemont: Amiah Jones, Lauren Wingfield
Temple Christian: Brooklyn Marshall, Na’Talya Wilson
Upper Scioto Valley: Shalyn Lawrence, Bailey Coate
Waynesfield-Goshen: Bella Fry, Tarynn Vorhes
Division IV Sectional Championship at New Bremen
Ada 3 Upper Scioto Valley 1
Division IV Sectional Championship at Marion Local
Minster 3 Perry 0
Division IV Sectional Championship at Mohawk
Mohawk 3 North Baltimore 0
Division IV Sectional Championship at Carey
Carey 3 Ridgemont 0
Division IV Sectional Semifinal at Ridgedale
Ridgedale 3 Berne Union 0
Division IV Sectional Semifinal
Spencerville 3 Waynesfield-Goshen 0
Division IV Sectional Semifinal
Marion Local 3 Temple Christian 0
Division IV Sectional Semifinal
North Baltimore 3 Cory-Rawson 2
Division IV Sectional Semifinal
McComb 3 Hardin Northern 0
Perry 3 Cory-Rawson 0
Non-Conference:
Delphos St. John’s 3 Waynesfield-Goshen 0
Cory-Rawson 3 Temple Christian 1
Hardin Northern 3 Elgin 2
Upper Scioto Valley 3 North Baltimore 0
Perry 3 Ridgedale 0
Ridgemont at Waynesfield-Goshen
Division III
Central 1 – Sectional/District
Elgin
Division IV
Northwest 3 – Sectional/District
Cory-Rawson, Hardin Northern, North Baltimore, Ridgemont
Northwest 6 – Sectional/District
Perry, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen
Central 1 – Sectional/District
Ridgedale
Elmwood 3 North Baltimore 0
Perry 3 Vanlue 0
Upper Scioto Valley 3 Arcadia 1
Riverdale 3 Waynesfield-Goshen 0
Ridgemont 3 North Baltimore 2
Non-Conference:
Pandora-Gilboa 3 Cory-Rawson 0
Waynesfield-Goshen at Indian Lake
Van Wert 3 Waynesfield-Goshen 2
Tri-Match at Allen East
Allen East 2 Hardin Northern 0
Hardin Northern, Vanlue
Keegan McKee Memorial Tournament at Ridgemont
Elgin, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Upper Scioto Valley
Ridgedale 2 Elgin 0
Perry 2 Ridgedale 0
Ridgedale 2 Upper Scioto Valley 0
Cory-Rawson 3 Ridgemont 1
Perry 3 Elgin 0
Upper Scioto Valley 3 Hardin Northern 0
North Baltimore 3 Temple Christian 0
Ridgedale 3 Waynesfield-Goshen 0
Cory-Rawson 3 Hardin Northern 2
Upper Scioto Valley 3 Waynesfield-Goshen 1
Non-Conference:
Perry 3 Lima Senior 0
Ridgedale 3 Triad 0
Spencerville 3 Temple Christian 1
Ada 3 Upper Scioto Valley 0
Colonel Crawford 3 Elgin 0
Hardin Northern 3 Arcadia 0
Buckeye Central 3 Ridgedale 0
Tri-Match at North Baltimore
Calvary Christian 2 North Baltimore 0
North Central 2 North Baltimore 0
Ridgedale 3 Cory-Rawson 0
Upper Scioto Valley defeated Elgin
Hardin Northern 3 Temple Christian 0
North Baltimore at Ridgemont
Waynesfield-Goshen 3 Elgin 0
Hardin Northern defeated Ridgemont
Ridgedale 3 North Baltimore 1
Upper Scioto Valley 3 Temple Christian 0
Non-Conference:
Continental 3 Perry 0
Elida 3 Hardin Northern 0
Perry 3 Spencerville 0
Ridgedale 3 Upper Sandusky 1
Delphos Jefferson 3 Temple Christian 0
Kenton 3 Waynesfield-Goshen 0
Vanlue 3 Cory-Rawson 1
Mansfield Temple Christian at Hardin Northern
Waynesfield-Goshen 3 Cory-Rawson 0
Elgin 3 Temple Christian 0
Ridgedale 3 Hardin Northern 0
Upper Scioto Valley defeated Ridgemont