8/8 Boys Golf Scores
Colonial GC Tournament (18 teams)
10. Ridgemont 383
Colonial GC Tournament (18 teams)
10. Ridgemont 383
NWCC Tournament #1 at Hidden Creek GC
1. North Baltimore 382, 2. Ridgemont 395, 3. Waynesfield-Goshen 398, 4. Hardin Northern 443, 5. Perry NTS, 5. Ridgedale NTS
Medalist: Owen Clark, North Baltimore 88
Tri-Match at Memorial Park GC
Ridgemont 179, Hardin Northern 215
Hardin Northern 215, Calvary Christian 251
Ridgemont 179, Calvary Christian 251
Division III District at Stone Ridge GC
4 teams and 4 individuals qualify to State Championships at NorthStar Golf Club
Hardin Northern NTS, Waynesfield-Goshen NTS
Individual State Qualifiers: none
Division III District at Turnberry GC
1 teams and 1 individuals qualify to State Championships at NorthStar Golf Club
Elgin NTS
Individual State Qualifiers: none
Division III Sectional at Sycamore Springs
3 teams and 3 individuals not on a qualifying team qualify to District.
5. Waynesfield-Goshen 399, 8. Ridgemont 438, 11. Hardin Northern NTS
Individual District Qualifiers: Justin Thiel, Hardin Northern 86; Chase Dunson, Waynesfield-Goshen 86
Division III Sectional at The Colonial GC
3 teams and 3 individuals not on a qualifying team qualify to District.
Individuals: Perry, Temple Christian
Individual District Qualifiers: none
Division III Sectional at Darby Creek
6 teams and 6 individuals not on a qualifying team qualify to District.
Individuals: Elgin, Ridgedale
Individual District Qualifiers: Isaac Dillon, Elgin 75
NWCC Player of the Year: Isaac Dillon – Elgin
NWCC Coach of the Year: Brennan Hattery – Hardin Northern
1st Team
Isaac Dillon – Elgin
Chase Duson – Waynesfield-Goshen
Justin Thiel – Hardin Northern
Landon Callahan – Temple Christian
Preston Grappy – Hardin Northern
Quinten Waters – Temple Christian
2nd Team
Hayden Oates – Ridgemont
Zeb Wilson – Hardin Northern
AJ Comer – Ridgedale
Rocky Cummins – Waynesfield-Goshen
Jace Kauffman – Waynesfield-Goshen
Devan Ramsey – Ridgemont
2022 NWCC Championships at Memorial Park GC
Elgin, Hardin Northern, Perry, Ridgedale, Ridgemont, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen
Kenton, Waynesfield-Goshen
Arlington, Hardin Northern
Tri-Match at Prairie View GC
Ada, Waynesfield-Goshen
Calvary Christian, Waynesfield-Goshen
Tri-Match at Sycamore Springs GC
Hardin Northern, Riverdale
Elmwood, Hardin Northern
Calvary Christian, Ridgemont
Tri-Match at Cherokee Hills GC
Riverside 201, Ridgemont 240
Jackson Center 178, Ridgemont 240
NWCC Mid-Season at Kings Mill GC
Elgin, Hardin Northern, Ridgedale, Ridgemont, Waynesfield-Goshen
Hardin Northern, Riverdale
Jackson Center 182, Waynesfield-Goshen 205
Arcadia, Hardin Northern
Hardin Northern, McComb
Tri-Match
Waynesfield-Goshen 182, New Knoxville 216
Waynesfield-Goshen 182, Ridgemont 242
New Knoxville 216, Ridgemont 242
Waynefield-Goshen Tiger Invitational (12 teams)
10. Waynesfield-Goshen 433, 11. Ridgemont 440, 12. Hardin Northern 446
NWCC Player of the Year: Isaac Dillon, Elgin
NWCC Coach of the Year: Mike Kenny, Elgin
1st Team
Isaac Dillon ‐ Elgin
Chase Dunson ‐ Waynesfield-Goshen
Hayden James ‐ Waynesfield-Goshen
Preston Long ‐ Ridgedale
Bernie Lehman ‐ Elgin
Haiden Gruber ‐ Elgin
2nd Team
AJ Comer ‐ Ridgedale
Braxton Fosnaugh ‐ Ridgedale
Hayden Oates ‐ Ridgemont
Jonny Snyder ‐ Elgin
Justin Thiel ‐ Hardin Northern
Zeb Wilson ‐ Hardin Northern
Division III District at Stone Ridge GC
Qualifiers: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.
30. Waynesfield-Goshen 0
Individual State Qualifiers: none
Division III District at Dennison GC
Qualifiers: Top 1 teams and 1 individuals not on a qualifying team.
7. Elgin 0
Individual State Qualifiers: none