2016 OHSAA State Cross Country Championships

ohsaa_150Division III Girls
92. Alanna O’Leary, Lehman Catholic
Complete Results

10/29 OHSAA Cross Country Regionals

ohsaa_150Boys
Division III Regional at Tiffin

Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
85. Nick Bame, Hardin Northern; 87. Brady Hipsher, Upper Scioto Valley
Individual State Qualifiers: none
Team State Qualifiers: n/a
Complete Results

Girls
Division III Regional at Tiffin
Top seven teams and those individuals that finish in the top 28 advance to the state.
43. Bailie Barrington, Waynesfield-Goshen; 105. Franki Bejarano, Hardin Northern
Individual State Qualifiers: none
Team State Qualifiers: n/a
Complete Results

Division III Regional at Troy
Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.
15. Alanna O’Leary, Lehman Catholic; 34. Maria Schmiesing, Lehman Catholic
Individual State Qualifiers: 15. Alanna O’Leary, Lehman Catholic
Team State Qualifiers: n/a
Complete Results

10/22 OHSAA Cross Country Districts

ohsaa_150Boys
Division III District at Cedarville University
(Qualifiers: Top nine teams and those individuals that finish in the top 36 advance to the regional tournament at Troy.)
22. Lehman Catholic 572, Riverside NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III District at Findlay Owens Community College
(Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.)
8. Hardin Northern 210, Upper Scioto Valley NTS
Individual Regional Qualifiers: 7. Nick Bame, Hardin Northern; 16. Brady Hipsher, Upper Scioto Valley
Complete Results

Division III District 1 at Ottawa Park, Ottawa
(Qualifiers: Top five teams and those individuals that finish in the top 20 advance to the regional tournament at Tiffin.)
Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III District 2 at Ottawa Park, Ottawa
(Qualifiers: Top five teams and those individuals that finish in the top 20 advance to the regional tournament at Tiffin.)
18. Waynesfield-Goshen 522
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Girls
Division III District at Cedarville University
(Qualifiers: Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the regional tournament at Troy.)
13. Lehman Catholic 343, Riverside NTS
Individual Regional Qualifiers: 19. Alanna O’Leary, Lehman Catholic; 30. Maria Schmiesing, Lehman Catholic
Complete Results

Division III District at Findlay Owens Community College
(Qualifiers: Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the regional tournament at Tiffin.)
7. Hardin Northern 165, Upper Scioto Valley NTS
Individual Regional Qualifiers: 15. Franki Bejarano, Hardin Northern
Complete Results

Division III District 1 at Ottawa Park, Ottawa
(Qualifiers: Top five teams and those individuals that finish in the top 20 advance to the regional tournament at Tiffin.)
Waynesfield-Goshen NTS
Individual Regional Qualifiers: 18. Bailie Barrington, Waynesfield-Goshen
Complete Results

Division III District 2 at Ottawa Park, Ottawa
(Qualifiers: Top five teams and those individuals that finish in the top 20 advance to the regional tournament at Tiffin.)
Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

10/1 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Best in The West Invitational
Boys (16 teams)
11. Hardin Northern 312, 13. Lehman Catholic 345, Riverside NTS
Complete Results

Girls (8 teams)
8. Hardin Northern 201, Lehman Catholic NTS, Riverside NTS
Complete Results

Wildcat Invitational
Boys (19 teams)
18. Waynesfield-Goshen 503
Complete Results

Girls (11 teams)
Waynesfield-Goshen NTS
Complete Results

9/24 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Van Buren Black Knight Invitational
Boys (8 teams)
5. Hardin Northern 142
Complete Results

Girls (6 teams)
5. Hardin Northern 110
Complete Results

9/17 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Galion Cross Country Festival
Division 3 Boys (28 teams)
21. Hardin Northern 612
Complete Results

Division 3 Girls (27 teams)
27. Hardin Northern 728
Complete Results

9/15 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Riverdale Invitational
Boys (12 teams)
10. Hardin Northern 236
Complete Results

Girls (7 teams)
7. Hardin Northern 164
Complete Results

9/3 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Treaty City Greenville Invitational
Boys Small Schools (17 teams)
14. Lehman Catholic 346
Complete Results

Girls Small Schools (16 teams)
12. Lehman Catholic 286
Complete Results

Wapakoneta Night Meet
Boys (12 teams)
10. Upper Scioto Valley 288, 11. Waynesfield-Goshen 339, Perry NTS
Complete Results

Girls (9 teams)
Waynesfield-Goshen NTS, Upper Scioto Valley NTS, Perry NTS
Complete Results

8/27 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Bob Schul Invitational
Boys Small DII-DIII (30 teams)
25. Lehman Catholic 644, Riverside NTS
Complete Results

Girls DIII (20 teams)
15. Lehman Catholic 340, Riverside NTS
Complete Results

Seneca East Tiger Classic
Boys White Division (16 teams)
14. Hardin Northern 366
Complete Results

Girls White Division (12 teams)
9. Hardin Northern 224
Complete Results

11/7 OHSAA Cross Country State Championships

ohsaa_150Division III Cross Country State Championships at National Trail Raceway
Girls
DNF – Jenna Zimmerman, Lehman Catholic
Complete Results

10/31 OHSAA Cross Country Regionals

ohsaa_150Division III Regional at Tiffin
(Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.)
Boys
106. Brady Hipsher, Upper Scioto Valley
Individual State Qualifiers: none
Complete Results

Division III Regional at Troy
(Top four teams and those individuals that finish in the top 16 advance to the state.)
Girls
6. Lehman Catholic 177
Individual State Qualifiers: 12. Jenna Zimmerman, Lehman Catholic
Complete Results

10/24 OHSAA Cross Country Districts

ohsaa_150Division III Ottawa District -1
Four (4) teams in each race and those individuals not on a qualifying team who finish in the top sixteen (16) positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
Boys: 11. Waynesfield-Goshen 247, Perry NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Girls: Perry NTS, Hardin Northern NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Division III Ottawa District -2
Four (4) teams in each race and those individuals not on a qualifying team who finish in the top sixteen (16) positions will advance to the Regional Tournament in Tiffin.
Boys: 11. Upper Scioto Valley 265, Hardin Northern NTS,
Individual Regional Qualifiers: 14. Brady Hipsher, Upper Scioto Valley
Complete Results

Division III Miami Valley Career Technical Center
Top eight teams and those individuals that finish in the top 32 advance to the regional tournament at Troy.
Boys: 24. Lehman Catholic 615, Riverside NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

Girls: 6. Lehman Catholic 160, Riverside NTS
Individual Regional Qualifiers: none
Complete Results

10/8 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Coldwater Invitational
Boys (23 teams)
19. Lehman Catholic 515, 23. Upper Scioto Valley 582
Complete Individual Results

Girls (20 teams)
12. Lehman Catholic 250
Complete Individual Results

10/3 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Best in the West
Girls (7 teams)
2. Lehman Catholic 65
Complete Individual Results

9/29 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Bath Invitational
Boys (12 teams)
8. Waynesfield-Goshen 171, 9. Upper Scioto Valley 229, 12. Perry 274

Girls (6 teams)
Waynesfield-Goshen NTS, Upper Scioto Valley NTS, Perry NTS

 

9/19 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Galion Invitational
Girls Division III (19 teams)
Hardin Northern NTS
Complete Results

O-G Blue/Gold Invitational
Boys Gold Division (16 teams)
14. Waynesfield-Goshen 341
Team Results | Individual Results

Graham Invitational
Boys (11 teams)
Lehman Catholic NTS

Girls (9 teams)
2. Lehman Catholic 81

9/12 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Spencerville Bearcat Invitational
Boys Red Division (14 teams)
13. Waynesfield-Goshen 331
Complete Results

Girls Red Division (7 teams)
Waynesfield-Goshen NTS
Complete Results

Tiffin Cross Country Carnival
Girls Division III (45 teams)
9. Lehman Catholic 373
Complete Results

9/8 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Perry at Spencerville

9/5 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Treaty City Invitational
Boys Division III (16 teams)
Lehman Catholic (no team score)
Complete Results

Girls Division III (14 teams)
6. Lehman Catholic 156
Complete Results

Wapakoneta Night Meet
Boys (10 teams)
9. Waynesfield-Goshen 253, 10. Perry 291
Complete Results

Girls (8 teams)
8. Waynesfield-Goshen 221, Perry (no team score)
Complete Results

Grove Invitational
Boys Small Schools Division (21 teams)
21. Upper Scioto Valley 594
Complete Results

9/1 Cross Country Results

nwcc_crosscountry_150Logan County Invitational
Riverside