2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams

The 2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams were announced and the NWCC was well represented.

Division IV
Third Team
Emily Patton, Upper Scioto Valley

Complete 2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams

2017 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division IV
Wapakoneta District
Hardin Northern, Perry, Ridgemont, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen

Troy 3 District
Lehman Catholic, Riverside

3/4 OHSAA Girls Basketball Districts

Division IV District Championship at Wapakoneta
Minster 73 Upper Scioto Valley 52

3/2 OHSAA Girls Basketball Districts

Division IV District Semifinals at Wapakoneta
Upper Scioto Valley 47 Marion Local 43, OT

2/25 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Championship at Allen East
Upper Scioto Valley 57 Crestview 41

Division IV Sectional Championship at Bath
Minster 58 Hardin Northern 21

2016-17 NWCC Girls Basketball All-Conference Teams

NWCC Player of Year: Emily Patton, Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Tim Weyant, Ridgemont

First Team
Emily Patton, Upper Scioto Valley
Priscilla Howland, Ridgemont
Holly Wilson, Hardin Northern
Shelby Spradlin, Upper Scioto Valley
Ashton Dye, Hardin Northern
Marissa Davis, Riverside
Kaycee Carroll, Upper Scioto Valley

Second Team
Hannah Fogt, Lehman Catholic
Bailie Barrington, Waynesfield-Goshen
Meadow Cromer, Ridgemont
Kayla Wicker, Waynesfield-Goshen

Honorable Mention
Hardin Northern: Kamryn Hopson, Bailee Waller
Lehman Catholic: Alanna O’Leary, Grace Monnin
Perry: Kyazia Healey, E’Nautica Crockett
Ridgemont: Shaylee McGrath, Faith Jenkins
Riverside: Shelby Giles, Aubrie Stillings
Upper Scioto Valley: Alyssa Miller, Haley Hunsicker
Waynesfield-Goshen: Cassidy Craig, Madison Buffenbarger

2/22 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinals at Bath
New Bremen 50 Waynesfield-Goshen 48
Lima Central Catholic 56 Ridgemont 50

2/21 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Allen East
Upper Scioto Valley 75 Perry 18

Division IV Sectional Semifinal at Bath
Hardin Northern 60 Ada 49

2/18 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional at Sidney
Russia 64 Lehman Catholic 26
Fort Loramie 52 Riverside 16

2/16 Girls Basketball Scores

Upper Scioto Valley 38 Mohawk 36
Calvary Christian 53 Temple Christian 43

2/14 Girls Basketball Scores

Jackson Center 50 Riverside 30
Upper Scioto Valley 58 Shawnee 34
Elgin 60 Waynesfield-Goshen 37

2/13 Girls Basketball Scores

Vanlue 42 Perry 32

2/11 Girls Basketball Scores

Troy Christian 47 Lehman Catholic 42
Spencerville 62 Perry 34
Bradford at Riverside
Upper Scioto Valley 58 Pandora-Gilboa 43
Kenton 56 Waynesfield-Goshen 47

2/9 Girls Basketball Scores

Hardin Northern 42 St. Wendelin 39

2/7 Girls Basketball Scores

Monroeville 62 Hardin Northern 57
Lehman Catholic 47 Bradford 16
Ridgemont 52 Fairlawn 34
Upper Scioto Valley 73 Fairbanks 43

2/6 Girls Basketball Scores

Botkins 66 Perry 15
Riverside 34 Triad 29

2/4 Girls Basketball Scores

Arcanum 54 Lehman Catholic 35
Waynesfield-Goshen 55 Vanlue 48

2/2 NWCC Girls Basketball Scores

Hardin Northern 47 Waynesfield-Goshen 39
Ridgemont 58 Lehman Catholic 52
Upper Scioto Valley 62 Riverside 27

Non-Conference:
Perry 59 Temple Christian 45

1/31 Girls Basketball Scores

North Baltimore 73 Hardin Northern 32
Upper Scioto Valley 80 Ada 46

1/30 Girls Basketball Scores

Lehman Catholic 50 Piqua 36
Perry 44 Cory-Rawson 36
Riverside at Urbana