3/28 NWCC Baseball Scores

Upper Scioto Valley at Hardin Northern
Perry at Lehman Catholic (ppd)
Ridgemont at Riverside (ppd to 3/29)
Waynesfield-Goshen at Temple Christian (ppd)

3/28 NWCC Softball Scores

Hardin Northern 10 Upper Scioto Valley 0, 5 inn.
Perry at Lehman Catholic (ppd)
Ridgemont at Riverside (ppd to 3/29)

Non-Conference:
Fairlawn at Waynesfield-Goshen (ppd)

3/27 Softball Scores

Ada 6 Hardin Northern 5
Coldwater 5 Perry 2
Vanlue 5 Ridgemont 1
Benjamin Logan at Riverside

3/25 Baseball Scores

Arlington at Hardin Northern (DH) (ppd)
Ada at Perry (DH) (ppd)
Greenon 7 Riverside 0
Greenon 5 Riverside 3
Fairlawn 16 Waynesfield-Goshen 3

3/25 Softball Scores

Arlington at Hardin Northern (DH) (ppd)
Ada at Perry (DH)
Ridgemont 17 Fairlawn 3
Ridgemont 16 Fairlawn 6
Riverside 19 Urbana 1
Riverside 17 Urbana 3
Waynesfield-Goshen 13 Jackson Center 2, 5 inn.

3/23 OHSAA Boys Basketball State Semifinal

Division IV State Semifinal at the Jerome Schottenstein Center
The Wellington School 68 Perry 47

2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

The 2016-17 AP Boys Basketball All-Ohio Teams were announced and the NWCC was well represented.

Division IV
Co-Coach of the Year: Matt Tabler, Perry

First Team
Jakoby Lane-Harvey, Perry, 6-0, sr., 16.0

Complete 2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

2017 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division IV
State Final 4
Perry

Kettering Regional
Perry

Wapakoneta District
Hardin Northern, Perry, Ridgemont, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen

Dayton 1 District
Lehman Catholic, Riverside

3/17 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division IV Regional Championship at Kettering Fairmont
Perry 57 Cincinnati Christian 44

Perry Boys Basketball – 2017 Division IV Regional Champions

3/14 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division IV Regional Semifinal at Kettering
Perry 52 Fort Loramie 50

3/10 OHSAA Boys Basketball Districts

Division IV District Championship at Wapakoneta
Perry 54 Fort Recovery 45

Perry Boys Basketball – 2017 Division IV District Champions

3/7 OHSAA Boys Basketball Districts

Division IV District Semifinal at Wapakoneta
Perry 62 Minster 50

2017 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division IV
Wapakoneta District
Hardin Northern, Perry, Ridgemont, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen

Troy 3 District
Lehman Catholic, Riverside

3/3 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division IV Sectional Championships at Allen East
Perry 80 Ridgemont 31
Minster 54 Temple Christian 48

Division IV Sectional Championship at Coldwater
St. Henry 64 Upper Scioto Valley 51

2/25 Boys Basketball Scores

Perry 80 McComb 47

2016-17 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams

NWCC Player of the Year: Jackoby Lane-Harvey, Perry
NWCC Coach of the Year: Matt Tabler, Perry

First Team
Jackoby Lane-Harvey, Perry
Kobe Glover, Perry
Brody Bowman, Temple Christian
Trevor Dotson, Upper Scioto Valley
Kameron Lee, Lehman Catholic
Chase Rose, Upper Scioto Valley

Second Team
Orion Monford, Perry
Trey Helmlinger, Riverside
Plummie Gardner, Perry
Trevor Stover, Ridgemont
Seth Hohlbein, Temple Christian

Honorable Mention
Hardin Northern: Zach Wilhelm, Shawn Weihrauch
Lehman Catholic: Dylan Arnold, Preston Rodgers
Perry: Lamonte Nichols, Logan Dray
Ridgemont: Trenton Sparks, Cade McKinley
Riverside: Tyler Sanford, Hunter Kreglow
Temple Christian: Noah Howell, Ty Callahan
Upper Scioto Valley: Wyatt Daniels, Wayne Lowery
Waynesfield-Goshen: Kurtis Bowersock, Jaden Maxwell

2016-17 NWCC Girls Basketball All-Conference Teams

NWCC Player of Year: Emily Patton, Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Tim Weyant, Ridgemont

First Team
Emily Patton, Upper Scioto Valley
Priscilla Howland, Ridgemont
Holly Wilson, Hardin Northern
Shelby Spradlin, Upper Scioto Valley
Ashton Dye, Hardin Northern
Marissa Davis, Riverside
Kaycee Carroll, Upper Scioto Valley

Second Team
Hannah Fogt, Lehman Catholic
Bailie Barrington, Waynesfield-Goshen
Meadow Cromer, Ridgemont
Kayla Wicker, Waynesfield-Goshen

Honorable Mention
Hardin Northern: Kamryn Hopson, Bailee Waller
Lehman Catholic: Alanna O’Leary, Grace Monnin
Perry: Kyazia Healey, E’Nautica Crockett
Ridgemont: Shaylee McGrath, Faith Jenkins
Riverside: Shelby Giles, Aubrie Stillings
Upper Scioto Valley: Alyssa Miller, Haley Hunsicker
Waynesfield-Goshen: Cassidy Craig, Madison Buffenbarger

2/21 Boys Basketball Scores

Perry 77 Bath 41
Cory-Rawson 64 Ridgemont 42
St. Wendelin 57 Waynesfield-Goshen 54

2/21 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Allen East
Upper Scioto Valley 75 Perry 18

Division IV Sectional Semifinal at Bath
Hardin Northern 60 Ada 49

2/18 Boys Basketball Scores

Cory-Rawson 72 Hardin Northern 49
Fairlawn 73 Lehman Catholic 46
Perry 91 Botkins 50
Vanlue 60 Ridgemont 55
Jackson Center 63 Riverside 40
Temple Christian 63 Ada 39
North Baltimore 61 Upper Scioto Valley 58
Allen East 68 Waynesfield-Goshen 53