3/28 NWCC Baseball Scores

Upper Scioto Valley at Hardin Northern
Perry at Lehman Catholic (ppd)
Ridgemont at Riverside (ppd to 3/29)
Waynesfield-Goshen at Temple Christian (ppd)

3/28 NWCC Softball Scores

Hardin Northern 10 Upper Scioto Valley 0, 5 inn.
Perry at Lehman Catholic (ppd)
Ridgemont at Riverside (ppd to 3/29)

Non-Conference:
Fairlawn at Waynesfield-Goshen (ppd)

3/28 Track & Field Results

Joe Ward Invitational
Boys (5 teams)
Lehman Catholic

Girls (5 teams)
Lehman Catholic

Dual-Meet at Hardin Northern
Boys: Hardin Northern, Arlington
Girls: Hardin Northern, Arlington

Tri-Meet at Upper Scioto Valley
Boys: Ada, Indian Lake, Upper Scioto Valley
Girls: Ada, Indian Lake, Upper Scioto Valley

Tri-Meet at Shawnee
Boys: Shawnee 122, Waynesfield-Goshen 41, Delphos St. John’s 22
Girls: Shawnee 118.5, Waynesfield-Goshen 30.5, Delphos St. John’s 20
Complete Results

 

3/27 Baseball Scores

Ridgemont 11 Vanlue 7
Riverside 9 Graham 5

3/27 Softball Scores

Ada 6 Hardin Northern 5
Coldwater 5 Perry 2
Vanlue 5 Ridgemont 1
Benjamin Logan at Riverside

3/25 Baseball Scores

Arlington at Hardin Northern (DH) (ppd)
Ada at Perry (DH) (ppd)
Greenon 7 Riverside 0
Greenon 5 Riverside 3
Fairlawn 16 Waynesfield-Goshen 3

3/25 Softball Scores

Arlington at Hardin Northern (DH) (ppd)
Ada at Perry (DH)
Ridgemont 17 Fairlawn 3
Ridgemont 16 Fairlawn 6
Riverside 19 Urbana 1
Riverside 17 Urbana 3
Waynesfield-Goshen 13 Jackson Center 2, 5 inn.

3/25 Track & Field Results

Joe R. Horn Tiger Relays
Boys (8 teams)
2. Waynesfield-Goshen 97, 8. Ridgemont 17

Girls (8 teams)
4. Waynesfield-Goshen 65, 8. Ridgemont 30

3/23 OHSAA Boys Basketball State Semifinal

Division IV State Semifinal at the Jerome Schottenstein Center
The Wellington School 68 Perry 47

2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

The 2016-17 AP Boys Basketball All-Ohio Teams were announced and the NWCC was well represented.

Division IV
Co-Coach of the Year: Matt Tabler, Perry

First Team
Jakoby Lane-Harvey, Perry, 6-0, sr., 16.0

Complete 2016-17 AP All-Ohio Boys Basketball Teams

2017 OHSAA Boys Basketball Tournament Brackets

Division IV
State Final 4
Perry

Kettering Regional
Perry

Wapakoneta District
Hardin Northern, Perry, Ridgemont, Temple Christian, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen

Dayton 1 District
Lehman Catholic, Riverside

3/17 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division IV Regional Championship at Kettering Fairmont
Perry 57 Cincinnati Christian 44

Perry Boys Basketball – 2017 Division IV Regional Champions

2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams

The 2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams were announced and the NWCC was well represented.

Division IV
Third Team
Emily Patton, Upper Scioto Valley

Complete 2016-17 AP Girls Basketball All-Ohio Teams

3/14 OHSAA Boys Basketball Regionals

Division IV Regional Semifinal at Kettering
Perry 52 Fort Loramie 50

3/10 OHSAA Boys Basketball Districts

Division IV District Championship at Wapakoneta
Perry 54 Fort Recovery 45

Perry Boys Basketball – 2017 Division IV District Champions

3/7 OHSAA Boys Basketball Districts

Division IV District Semifinal at Wapakoneta
Perry 62 Minster 50

2017 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division IV
Wapakoneta District
Hardin Northern, Perry, Ridgemont, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen

Troy 3 District
Lehman Catholic, Riverside

3/4 OHSAA Girls Basketball Districts

Division IV District Championship at Wapakoneta
Minster 73 Upper Scioto Valley 52

3/3 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division IV Sectional Championships at Allen East
Perry 80 Ridgemont 31
Minster 54 Temple Christian 48

Division IV Sectional Championship at Coldwater
St. Henry 64 Upper Scioto Valley 51

3/2 OHSAA Girls Basketball Districts

Division IV District Semifinals at Wapakoneta
Upper Scioto Valley 47 Marion Local 43, OT