2/27 OHSAA Wrestling Districts

Division III District at Troy (4 from each weight class will advance to the State Tournament at The Ohio State University) Final Brackets | Final Results | Placers | Participants 47. Lehman Catholic 1 State Qualifiers: none

2/26 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division IV Sectional Championships at Allen East Perry 62 Ridgemont 48 Fort Recovery 67 Upper Scioto Valley 44

2/25 OHSAA Girls Basketball Districts

Division IV District Semifinal at Wapakoneta Minster 63 Upper Scioto Valley 47

2/23 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinals at Allen East Ridgemont 53 Temple Christian 46 Upper Scioto Valley 66 Waynesfield-Goshen 46 Division IV Sectional Semifinal at Coldwater New Knoxville 47 Hardin Northern 36 Division IV Sectional Championship at Piqua Russia 70 Lehman Catholic 33

2015-16 NWCC Boys Basketball All-League Teams

NWCC Player of the Year: Jakoby Lane-Harvey, Perry NWCC Coach of the Year: Matt Tabler, Perry First Team Jakoby Lane-Harvey – Perry Trevor Dotson – Upper Scioto Valley Plummie Gardner – Perry Corey Eversole – Ridgemont Landon Kelsey – Riverside Brock Bowman – Temple Christian Second Team Will Poling – Hardin Northern Orion Monford – . . . → Read More: 2015-16 NWCC Boys Basketball All-League Teams

2015-16 NWCC Girls Basketball All-League Teams

NWCC Player of the Year: Emily Patton, Upper Scioto Valley NWCC Coach of the Year: Mike Risner, Upper Scioto Valley First Team Emily Patton – Upper Scioto Valley Shelby Spradlin – Upper Scioto Valley Marisa Davis – Riverside Priscilla Howland – Ridgemont Holly Wilson – Hardin Northern Allie Hall – Lehman Catholic Second Team Hannah . . . → Read More: 2015-16 NWCC Girls Basketball All-League Teams

2016 OHSAA Girls Basketball Tournament Brackets

Division IV Wapakoneta District Hardin Northern, Perry, Ridgemont, Upper Scioto Valley, Waynesfield-Goshen Tipp City 1 District Lehman Catholic Tipp City 3 District Riverside  

2/20 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Piqua Triad 59 Riverside 42

2/20 Boys Basketball Scores

Perry 53 McComb 41

2/20 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Championship at Bath Upper Scioto Valley 69 Lima Central Catholic 43  

2/20 OHSAA Wrestling Sectionals

Division III Sectional at Lehman Catholic (4 from each weight class will advance to the District at Hobart Arena) 11. Lehman Catholic 47, 20. Riverside 0 Final Brackets | Match Results & Team Scores | Placement District Qualifiers: 182: 4. Wyatt Long, Lehman Catholic . . . → Read More: 2/20 OHSAA Wrestling Sectionals

2/19 Boys Basketball Scores

Ridgemont 68 Mansfield Temple Christian 65

2/18 Boys Basketball Scores

Temple Christian 79 Monclova Christian Academy 56 Upper Scioto Valley 58 Elgin 53

2/17 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Allen East Marion Local 57 Hardin Northern 29 Division IV Sectional Semifinal at Bath Upper Scioto Valley 64 Waynesfield-Goshen 41

2/16 Boys Basketball Scores

Cory-Rawson 78 Ridgemont 68 Riverside 73 Bradford 64 Ada 63 Temple Christian 38

2/16 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Allen East New Bremen 69 Perry 22 Division IV Sectional Semifinal at Bath Ada 60 Ridgemont 35 Division IV Sectional Championship at Sidney Jackson Center 58 Lehman Catholic 50

2/13 Boys Basketball Scores

Cory-Rawson 83 Hardin Northern 48 Bluffton 74 Lehman Catholic 35 Perry 71 Botkins 54 Ridgemont 45 Arcadia 44 Jackson Center 51 Riverside 36 Upper Scioto Valley 70 North Baltimore 62 Allen East 55 Waynesfield-Goshen 46

2/13 Girls Basketball Scores

Waynesfield-Goshen 64 Van Buren 54

2/13 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Sidney Fort Loramie 66 Riverside 12

2/12 Boys Basketball Scores

Hardin Northern 65 Monclova Christian Academy 55 Lehman Catholic at Fairlawn