2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Piqua Jackson Center 64 Riverside 27

2/28 Boys Basketball Scores

McComb 69 Perry 60 Van Buren 68 Waynesfield-Goshen 49

2/28 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Championship at Kenton Upper Scioto Valley 57 Minster 55

2/28 OHSAA Wrestling Sectionals

Division III Sectional at Lehman Catholic Top 4 from each weight class will advance to the District at Troy 8. Lehman Catholic 50, 15. Riverside 0 Brackets | Complete Results District Qualifiers: 170: 2. Skylar Brown, Lehman Catholic 182: 4. Wyatt Long, Lehman Catholic . . . → Read More: 2/28 OHSAA Wrestling Sectionals

2/27 Boys Basketball Scores

McComb 58 Hardin Northern 42 Temple Christian 71 Monclova Christian Academy 34

2/26 NWCC Boys Basketball Scores

Riverside 72 Hardin Northern 43

2/25 Boys Basketball Scores

Kenton 56 Upper Scioto Valley 49

2/25 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Coldwater Ada 62 Hardin Northern 39 Division IV Sectional Semifinal at Coldwater Fort Recovery 63 Perry 18 Division IV Sectional Championship at Sidney Fort Loramie 67 Lehman Catholic 26

2/24 NWCC Boys Basketball Scores

Lehman Catholic 72 Hardin Northern 45 Non-Conference: Perry 70 Parkway 50 Ada 71 Temple Christian 49

2/24 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Coldwater St. Henry 46 Waynesfield-Goshen 43 Division IV Sectional Semifinal at Kenton Minster 91 Ridgemont 15  

2014-15 NWCC All-League Boys Basketball Teams

NWCC Player of the Year: Lane Hurley – Upper Scioto Valley NWCC Coach of the Year: Matt Tabler – Perry First Team Lane Hurley – Upper Scioto Valley Jared Poling – Perry Jackson Frantz – Lehman Catholic Cameron Parker – Upper Scioto Valley Jakoby Lane-Harvey – Perry Brock Bowman – Temple Christian Greg Spearman – . . . → Read More: 2014-15 NWCC All-League Boys Basketball Teams

2014-15 NWCC All-League Girls Basketball Teams

NWCC Player of the Year: Emily Patton, Upper Scioto Valley NWCC Coach of the Year: Nathan Swaney, Waynesfield-Goshen First Team Emily Patton – Upper Scioto Valley Shelby Spradlin – Upper Scioto Valley Brooke Hickey – Riverside Breann Mullins – Upper Scioto Valley Holly Wilson – Hardin Northern Abbie Van Horn – Waynesfield-Goshen Second Team Allie . . . → Read More: 2014-15 NWCC All-League Girls Basketball Teams

2/23 Boys Basketball Scores

Perry 45 Botkins 38 Arcadia 63 Ridgemont 42 Riverside at Emmanuel Christian Academy Jackson Center 61 Temple Christian 26 Upper Scioto Valley 74 Cory-Rawson 58

2/23 Girls Basketball Scores

Upper Scioto Valley 52 New Knoxville 50

2/21 NWCC Boys Basketball Scores

Hardin Northern at Riverside (ppd to 2/26) Non-Conference: Lehman Catholic at Troy Christian Botkins at Perry (ppd to 2/23) Ridgemont at Arcadia (ppd to 2/23) Jackson Center at Temple Christian (ppd to 2/23) Upper Scioto Valley at Kenton (ppd to 2/25) Allen East 77 Waynesfield-Goshen 51

2/21 OHSAA Girls Basketball Sectionals

Division IV Sectional Semifinal at Sidney Fort Loramie 74 Riverside 22

2/21 Girls Basketball Scores

Minster at Waynesfield-Goshen (ppd to TBA) Upper Scioto Valley at New Knoxville (ppd to 2/23)

2/20 & 2/21 OHSAA Bowling Sectionals

Boys 2015 OHSAA Division II Northwest District Boys Sectional (Top 4 teams & individuals not on a qualifying team advance to the District Tournament in ROSSFORD (Interstate Lanes) Minster – Community Lanes 9. Temple Christian 2929 Individual Qualifiers: none Team Results | Individual Results Girls 2015 OHSAA Division II Northwest District Girls Sectional (Top 4 . . . → Read More: 2/20 & 2/21 OHSAA Bowling Sectionals

2/20 Boys Basketball Scores

Cory-Rawson 68 Hardin Northern 37 Tri-Village 86 Lehman Catholic 70 Upper Scioto Valley 67 Riverdale 41

2/19 Girls Basketball Scores

Arcadia 64 Hardin Northern 24